Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da asfalt her ay dökülebilir

Giriş Tarihi: 23.9.2014

Çukurova Belediyesi'nin yasaları hiçe sayarak yaptığı asfalt ihalesi ile ilgili haberimiz büyük ses getirdi. AKAMDER Başkanı ihalede rekabet ortamının oluşması gerektiğini vurguladı

SABAH Güney'in dün manşetine taşıdığı "Çukurova'da Plent Oyunu" başlıklı haber büyük ses getirdi. Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, bu tür ihalelerde rekabet ortamının sağlanması gerektiğini vurgularken, Başkan Soner Çetin'in, "Sıcak havayı kaçırmamak için ihaleyi 21/B'ye göre yaptık" açıklaması hayretle karşılandı. Çünkü Karayolları uzmanları tarafından hazırlanan teknik şartnamede "Asfaltın 5 derece ve üzeri sıcaklıklarda dökülebileceği" belirtiliyor. Adana'nın yıllık sıcaklık ortalamasının 19.7 derece olduğu göz önüne alındığında yılın neredeyse her ayı asfalt dökülebileceği gerçeği, Başkan Çetin'in iddialarını çürütüyor.

"ADRESE TESLİM İŞLERE KARŞIYIZ"
Asfalt dökme işleminde hava şartlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan AKAMDER Başkanı Karslıoğlu, Kamu İhale Kanunu'nun 21/B maddesinin bazı hukukçulara göre bu kapsama girmediğini, bazılarına göre ise bu kapsamda değerlendirileceğinin savunulduğunu belirterek, "Bunun için en doğru yol KİK'ten görüş alınması. Eğer KİK ihalenin 21/B ile yapılmasını uygun bulursa kimse zan altında kalmaz. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çok açık olarak ihalelerde rekabet ortamının sağlanmasını söyler. Bazı ihalelerde bu rekabet iki firma ile bazılarında ise 10 ya da 50 firma ile sağlanır. Kamu müteahhitleri olarak adrese teslim işlere her zaman karşıyız. Burada rekabet ortamının sağlanıp sağlanmadığının iyi araştırılması gerekirdi" dedi.

ASFALT NE ZAMAN DÖKÜLÜR?
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ihalenin 21/B'ye göre yapılmasını gerekçesini "asfaltın en sıcak günlerde dökülmesi"ne bağlamasına karşın bunun pratikte gerçekçi bir yaklaşım olmadığı ortaya çıktı. Asfaltlama çalışmasında hava sıcaklığı alt limitinin 5 derece olduğu Karayolları uzmanları tarafından hazırlanan teknik şartnamede açıkça belirtilmiş. Karayolu uzmanları, asfaltın yaz aylarında dökülmesinin daha iyi olacağına vurgu yaparak, "Asfaltın dökülmesinin en alt sıcaklık derecesi 5'tir. Beş ve üzerindeki tüm derecelerde asfalt dökülür" görüşünü belirtti. Başkan Çetin'in asfaltın sıcak havada döküleceğine dair sözlerinin gerçeği yansıtmadığının altını bir kez daha çizen uzmanlar, "Madem öyle neden ihalede mal teslimi 12 ay olarak istendi. Sıcaklık önemliyse mal teslimi Temmuz Ağustos ayı olarak belirtilebilirdi. Yaptıkları ile sözleri çelişiyor" şeklinde konuştu.

ÇETİN'DEN AÇIKLAMA
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, haberimizdeki iddialarla ilgili olarak "Soner Çetin'i tanımayanlar ya da ne yaptığını görmek istemeyen kötü niyetli insanlar kara çalmaya kalkışsalar da bu çamur iz tutmaz" dedi. "Çukurova'da asfalt adam gibi olur, Çukurova Belediyesi'nde her şey hukuka ve ahlâka uygun olur ama kesinlikle oyun olmaz, sahtecilik olmaz, yanlışın lafı bile olamaz" diyen Çetin, haberde yer alan "İhaleye fesat karıştırıldı", "yasaya uygun değil" biçimindeki ifadelerin kötüleme amaçlı ve karalamaya yönelik olduğunu söyledi.

"YASALAR ÇİĞNENMEDİ"
Başkan Çetin'in yazılı açıklamasında şöyle denildi: Çukurova Belediyesi yasaları çiğnememiştir. Tam tersine 4734 sayılı İhale Kanunu'na uygun hareket edilmiştir. Çukurova'nın bozuk yollarına yama ve asfalt yapılması amacıyla 30 Haziran 2014 günü açık ihaleye çıkılmış, itirazlar olmuştur. 4 firmanın haklı itirazları göz önünde bulundurularak yeniden açık ihaleye çıkılması kararlaştırılmış; yeni ihale süreci yaklaşık iki ay zaman alacağı ve 14 mahalle muhtarının ve yollarla ilgili yüzlerce dilekçenin varlığı dikkate alınarak, zaman kaybı olmaması ve mevsim koşulları da düşünülerek acilen 4734 sayılı İhale Kanunu'nun 21/B maddesine göre 11 Temmuz'da pazarlık usulüyle ihaleye çıkılmıştır.

"YETERLİ İSTEKLİ ÇIKMADI"
11 Temmuz'daki ihalede istekliler arasında haklı rekabet koşulları oluşmamıştır. Bu sebeple ihale iptal edilmiş ve yine aynı yasanın aynı maddesinin ilgili bendine dayalı olarak ve iptal sebebi olan itirazlar da göz önüne alınarak hazırlanan şartnameyle 16 Temmuz günü pazarlık usulü ile ikinci ihale yapılmış, pazarlık yöntemiyle bir firmaya verilmiştir. 'Neden 300 ton/saat, neden daha az değil?' diye sorulması manidardır; zira müteahhidin güçlü, işinin ehli; özetle güçlü bir kapasiteye sahip olması, belediyemiz açısından önemle göz önüne alınması gereken bir durumdur. Çukurova Belediyesi, 80 bin tonluk asfalt ihalesinin, sadece aciliyet gerektiren 30 bin tonluk kısmını, İhale Yasası'nda yer alan hükme dayalı ve uygun olarak 'açık pazarlık' usulüyle ihale etmiştir. Asıl 50 bin tonluk ihale 2 Ekim'de yapılacaktır ve ihale şartnamesindeki koşullara ve İhale Kanunu'nun öngördüğü şartları taşıyan her şirkete bu ihalemiz de açıktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da asfalt her ay dökülebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN