Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlar uyardı: Vertigo'ya dikkat

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Halk arasında baş dönmesi rahatsızlığı olarak bilinen "Vertigo"nun önlem alınmadığı takdirde ileride ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini vurgulayan Özel Medline Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Karaca, vertigo ile ilgili merak edilenleri açıkladı. Karaca, birçok hastanın baş dönmesi şikayetini vertigo ile karıştırdığını söyledi.

YANLIŞ BİLİNİYOR

Verigo'nun halk arasında çok sık tanı alan, iç kulakta kristal oynaması hastalığıyla aynı hastalık zannedildiğine dikkat çeken Karaca, "Vertigo, baş dönmesinin latince adıdır. Baş dönmesinin tek değil en belirgin sebebidir. Vertigoyu iki grupta ele alabiliriz. Birincisi periferik yani kulak kaynaklı, ikincisi ise santral yani beyin kaynaklı olan sebeptir. Bir de fobik postural vertigo durumu vardır. Bu tip hastaların yalnızca belirli ortamlarda baş dönmesi hissi olur" dedi.

PERİFERİK VERTİGO
Periferik Vertigo tanısı konulduktan sonra tedavi sürecinin çok kolay olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Karaca, "Öncelikle hastalardan iyi bir hikaye alınmalıdır. Hikayede; baş dönmesinin başlangıç zamanı ve süresi, eşlik eden diğer bulgular ve kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır. Tanı konulduktan sonra basit manevra ve egzersizlerle hastalık büyük oranda iyileşmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlar uyardı: Vertigo'ya dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN