Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazar arayışı

Ortadoğu'daki terör ve iç savaşlar nedeniyle ihracatta ağır kayıp yaşayan Adanalı mobilyacılar, 8'nci Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nda ihracat için pazar arayacak

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Yılda yaklaşık 40 milyon dolarlık ihracat yapan ve bunun 25-28 milyon dolarlık bölümü Irak olmak üzere çoğunu Ortadoğu ülkelerine gerçekleştiren Adanalı mobilyacılar, bölgedeki iş savaşlar ve terör nedeniyle yaşadıkları kaybı, başka ülkelere yönelerek gidermek istiyor. Mobilyacıların yeni pazar arayışındaki en önemli enstrüman ise TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenecek olan Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı. Adanalı mobilyacıların öncelik verdiği ülkeler ise Rusya, Dubai, Abu Dabi ve Katar.

15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Sadece Irak'a yapılan ihracatta 20 milyon dolarlık kayıp yaşayan, irili ufaklı 5 bine yakın firmadan oluşan, 15 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Adana mobilya sektörü, 24-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek fuarda boy gösterecek. Fuara yaklaşık 100 firma katılırken, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası ve organizasyonu yapan TÜYAP'ın işbirliğiyle Rusya, Cezayir, Makedonya, İran, Mısır, Tunus ve KKTC'den profesyonel ziyaretçiler gelecek.

SOMUT ADIMLAR ATILIYOR

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, Ortadoğu pazarındaki sorunlar nedeniyle ihracatta yaşanan kaybı gidermek için yoğun çaba içinde olduklarını söyledi. Bu kapsamda yeni pazarlara yöneldiklerini kaydeden Avcı, "Rusya öncelik verdiğimiz ülke. Fakat Rusya, kendi üreticisini korumak için ithalatta yüksek vergi alıyor. Bunu çözmek, Adana'nın mobilyada ulaştığı noktayı Ruslara anlatmak için çalışıyoruz. Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, bu girişimlerimizde önemli bir unsur. Ayrıca Kasım ayında Rusya'ya gidip ihracat bağlantıları için somut adımlar atmayı planlıyoruz" dedi.

USTALAR KONUŞACAK
Yalçın Avcı "Fuara Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'den firmalar katılacak. Ayrıca klasik mobilya iskeletinin nasıl yapıldığını anlatan bir bölüm açacağız. Burada ustalarımız, el işçiliğiyle oyma yaparak bu sanatı tanıtacak. Tüketicilerin yanı sıra bölgedeki firmalarımızı aileleriyle birlikte fuar için Adana'ya bekliyoruz." diye konuştu. TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Bülent Yamaç da bu yıl 150'ye yakın yabancı profesyonel ziyaretçinin fuara gelmesini beklediklerini söyledi. Bülent Yamaç, fuarın 7 bin 500 metrekare kapalı alanda gerçekleşeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazar arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN