Gaziantep'in sırrını öğrenin

Giriş Tarihi: 28.9.2014

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HKÜ'nün akademik yılı açılışında öğrencilere, "Türkiye'yi anlamak için Gaziantep'in sırrını iyi öğrenin" dedi

Gaziantep'te bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin 2014-2015 akademik yılı Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın verdiği konferansla açıldı. Akdoğan, üniversitenin kurucusu olan vakfın Gaziantep'te gençlerin eğitim ve öğretimine yaptığı katkılara dikkat çekti. Üniversiteye adını veren merhum Hasan Kalyoncu'yu yaptığı yatırımların sonuçlarının ortama çıktığını belirten Yalçın Akdoğan, Hasan Kalyoncu'yu rahmetle andıklarını söyledi. Akdoğan, "Üniversitenin kurucu vakfı uzun yıllardır Gaziantep'te gençlerimizin eğitim ve öğretimlerine önemli katkıda bulunuyor" dedi.

GAZİANTEP MODELİ
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Akdoğan, "Çıkıp kentin çarşısını, pazarını sokaklarını gezin, insanlarla temas kurun. Asırlardır farklı kültür ve etnik yapıların barış ve kardeşlik içinde yaşamalarındaki sırrı çok iyi kavrayın. Türkiye nasıl bölgesinde ve dünyada örnek olarak gösteriliyorsa, Gaziantep de aynı şekilde kendi bölgesinde bir model olarak öne çıkıyor. Bunun temelinde de bu sır yatıyor. Ve geleceğimizin teminatı da bu sırra vakıf olabilmektir" diye konuştu.

CİDDİ KATKI KOYMALI

Son zamanlarda Gaziantep'te göçmen dalgasıyla bir takım sorunlar yaşandığının farkında olduklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "İlgili kuruluşlarımız bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyorlar ama bu konuda üniversitelerimizin de bu göçmen meselesinde ve sosyal sorumluluk projelerinde ciddi katkı yapması gerekiyor" dedi.

GELECEĞİN TÜRKİYESİ
Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması için üniversitelerin daha çok bilim ve teknoloji üretmesi gerektiğini belirten HKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, "Bu sene bizim için çok önemli, çünkü ilk mezunlarımızı veriyoruz. Geçen yıl 4 yeni bölüm açmıştık. Lisans ve yüksek lisansta 5 bin civarında öğrencimiz oldu. Hedefimiz, akademik bilgisi ve mesleki donanımı yüksek, geleceğin Türkiye'sinin şekillendirilmesine katkı koyacak bireyler yetiştirmek" şeklinde konuştu. Rektör Tamer Yılmaz ise üniversitenin kısa süre içinde geldiği noktaya dikkat çekerek şöyle dedi: "Yenilikçi ve gelişimci bir üniversite yönetimi anlayışıyla hareket ederek, teknolojik tüm imkânlarını da kullanarak öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Mühendislik fakültesinde üniversite ve ilgili sektörlerin eğitimi birlikte verdikleri bir metot uyguluyoruz. Yeni olmamıza rağmen yaptığımız çalışmalar sonucu birçok öğrencimiz ulusal ve uluslararası başarılar kazandı"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in sırrını öğrenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN