Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halterin altın kızı

’te ön yargılarına inat başladığı halterde süpürge sopasıyla antrenman yapan , şampiyonalardan madalyalarla dönüyor

Giriş Tarihi: 7.4.2019
Halterin altın kızı
Gaziantep'te ön yargılarına inat başladığı halterde süpürge sopasıyla çalışmalarını sürdüren 14 yaşındaki Aysel Avcı, elde ettiği derecelerle başarıdan başarıya koşuyor. Kıbrıs Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Aysel Avcı, iki yıl önce okuldaki seçmeler sırasında halterle tanıştı. "Nasıl yapıyorlar?", "Hayatta yapamam" gibi çeşitli ön yargılarına inat haltere başlayan Aysel Avcı, bu alanda kendini geliştirmek için kolları sıvadı. Haltere ilk başladığında zorlanan, süpürge sopasıyla antrenmanlar yapan 14 yaşındaki sporcu, idmanlarını aksatmayarak kendisini kısa sürede geliştirdi. Türkiye Halter Federasyonu tarafından 26-28 Mayıs 2017'de Ankara'da düzenlenen Türkiye Minikler Ferdi Halter Şampiyonası'nda minik kızlar +50 kiloda toplamda 89 kilo kaldırarak ikincilik elde eden Aysel Avcı, daha sonra katıldığı bazı organizasyonlardan da derecelerle döndü.

AYSEL AVCI ZAMANLA BAŞARIYI YAKALADI
AYSEL Avcı, son olarak Denizli'de 17-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen Okullar Arası Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda 76 kilo kızlarda koparmada 58, silkmede 72 kilo kaldırdı, toplamda da 130 kiloya ulaşarak altın madalya kazandı. Avcı, okulundaki seçmeler sayesinde halterle tanıştığını söyledi. Genç sporcu, "Seçmelere katıldıktan sonra ilk iki ay süpürge sapıyla oturuş yaptım. Sonrasında diğer hareketleri yapmaya başladım" dedi.

GÖZÜ AVRUPA'DA
Haltere başladıktan sonra hayatının çok değiştiğini söyleyen Aysel Avcı, "İnsanların bana bakış açısı değişti. Kendime güvenim geldi. Şimdi kendime çok güveniyorum. Hedefim Milli Takım'a yükselerek Avrupa'da, olimpiyatlarda derece elde etmek. Herkese spor yapmayı tavsiye ederim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halterin altın kızı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN