Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bauMax istihdamda 'engel' tanımıyor

Engelli istihdam oranını yüzde 5'e çıkarmayı hedefleyen bauMax, otistiklerden büyük verim alıyor

Giriş Tarihi: 17.11.2013 10:30 Güncelleme Tarihi: 7.1.2014 11:53
Betül ALAKENT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, engellilerin sosyal hayata dahil edilmesi amacıyla istihdam çalışmalarını her geçen gün geliştiriyor. Bu kapsamda hayata geçirilen engelli çalıştırma zorunluluğu, işverene sigorta teşviki gibi çalışmalar engelli istihdamını büyük oranda artırdı. Son dönemde birçok şirket ise engelli istihdamını sosyal sorumluluk projelerine dahil ediyor. Bunlardan biri olan bauMax, toplumun aynı haklara sahip bireyleri olarak gördüğü engelli vatandaşların istihdamı için "İnsana Değer Programı"nı geliştirdi.

HEDEF YÜZDE 5'E ÇIKMAK
bauMax Türkiye Genel Müdürü Rainer Wendelberger bu programla binlerce engellinin iş hayatına kazandıklarını, dünya çapında 200'den fazla engellinin de şirket bünyesinde istihdam edildiğini söyledi. Türkiye'deki mağazalarında ise 15 engellinin istihdam edildiğini belirten Wendelberger, "Bu oranı yılsonuna kadar 19'a, 2014'te ise 30'a çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimiz engelli çalışan oranını yüzde 5'e çıkarmak" dedi. Kanuni hükümlülüklere göre yüzde 40 engel oranı bulunan kişilerin istihdam edilmesi gerektiğini dile getiren Wendelberger, "Kişinin çok daha yüksek engeli olabilir. Biz orana bakmadan istihdam etmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

OTİSTİKLER DE ÇALIŞIYOR
Engelli çalışanlarının daha ziyade insan kaynakları, mal kabul, temizlik gibi departmanlarda çalıştığını kaydeden Wendelberger, yeteneğine göre ofislere de aldıklarını ifade etti. Şirket bünyesinde otistiklerin de istihdam edildiğini vurgulayan Wendelberger sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu arkadaşlarımız özellikle market müdürlerinin yardımı ve personel desteğiyle çalışıyorlar. Çok güzel işlere imza attılar. Bu süreçte çiçek ve bitkilerle özel bir bağ kurduklarını fark ettik. Bu nedenle onları daha çok bahçede istihdam ediyoruz." bauMax'ın kurulduğu günden beri engelliler için çeşitli sosyal sorumluluk ve sponsorluk projeleri yürüttüğünü belirten Wendelberger, özel ve lokal derneklerle de işbirliklerinin bulunduğunu söyledi. Wendelberger, "Türkiye'de Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Vakfı, Yenidoğan Eğitim Merkezi, Avrupa Çocuk Rehabilitasyon Merkezi bazı yerel derneklerle çalışıyoruz" dedi.

YÜZDE 3 ZORUNLU
Canda Özür Olmaz Derneği'nin "2012 Türkiye'de Engelli Gerçeği" raporuna göre Türkiye'de 8.5 milyon engelli vatandaşımız var. Nüfusun 12.29'una tekabül eden bu oranın toplumsal hayata katılması amacıyla 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 30'uncu maddesine göre 50 veya daha fazla işçi çalıştıran işverenlerin yüzde 3 özürlü çalıştırma yükümlülüğü bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
bauMax istihdamda 'engel' tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN