Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İK, Türkiye'nin büyüme hızına yetişemiyor

Giriş Tarihi: 1.12.2013 02:30 Güncelleme Tarihi: 7.1.2014 10:44

Tem Yönetim Geliştirme Yönetici Ortağı Dr. Erkan Tozluyurt, İK'nın Türkiye'nin büyüme hızına yetişemediğini söyledi. Tozluyurt, Şirketler Ar-Ge yatırımlarının yanında İK departmanlarını da geliştirmeli dedi

Betül ALAKENT
betul.alakent@sabah.com.tr


Dünyanın en dinamik ekonomilerinden olan Türkiye, 2011- 2017 arasında, yıllık ortalama yüzde 6.7'lik büyüme hedefliyor. Bu amaçla eğitim, bilim, teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge yatırımları her geçen gün artıran Türkiye'nin temel noktasını oluşturan insan kaynağına yatırımları ise aynı hızla ilerlemiyor. Tem Yönetim Geliştirme Yönetici Ortağı Dr. Erkan Tozluyurt, İnsan Kaynakları departmanlarının Türkiye'nin büyüme hızına yetişemediğini söyledi. Tozluyurt, "Birçok şirket 2023 hedeflerine kilitlendi ve bu doğrultuda yatırımlar yapıyor. Şirketlerimiz dünyayla yarışır hale gelmek için nasıl Ar-Ge departmanlarına yatırım yapıyorsa İK birimlerini de aynı oranda geliştirmeli" dedi. Patronların da büyüme hızına zihinsel olarak yetişemediğini vurgulayan Tozluyurt, İK departmanlarının öneminin tam anlamıyla kavranmadığının altını çizdi. Tozluyurt, "Son dönemde sıkça inovasyondan bahsediyoruz. Bir çalışan maaşı, yöneticisi, kariyeri vs tüm süreçlerle ilgili sorununu tamamlamış olmalı ki inovatif şeyler üretebilsin. İnovasyon bunun sonucunda ortaya çıkar" diye konuştu.

CHECK-UP YAPIYORUZ

Tozluyurt çalışan sayısı 100'ü aşmayan ama uluslararası iş hacmine sahip birçok KOBİ'nin olduğunu ifade etti. Bu tür şirketlerin genellikle İK departmanlarının olmadığını kaydeden Tozluyurt, bunun için bir İK modeli geliştirdiklerini dile getirdi. Tozluyurt, "Öncelikle organizasyon yapısını belirliyoruz. Sonra görev tanımlarını oluşturup eğitimler veriyoruz. Şirket belirli bir ölçeğe ulaştıktan sonra ise performans sistemi kuruyoruz. Yönetici sayısı arttığında da İK departmanı kurup geri çekiliyoruz" dedi. İK departmanı olan fakat sağlıklı işlemeyen büyük ölçekli şirketlere de hizmet verdiklerini anlatan Tozluyurt sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tür şirketlerde öncelikle sorun tespiti yapıyoruz. Çalışanlar ne bekliyor? Patron ne bekliyor? Departmanın kendi durumu nasıl? Buna biz İK check-up'ı diyoruz. Sonrasında da ona bir gelişim haritası çiziyoruz. Ama İK'nın tüm süreçlerinde sorun varsa büyük ölçekli şirketlere de bu sistemi kuruyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İK, Türkiye'nin büyüme hızına yetişemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN