Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızları istihdama kazandıracak

Giriş Tarihi: 29.12.2013 02:30 Güncelleme Tarihi: 8.1.2014 15:52

Devlet himayesindeki genç kızlara meslek edindirmek amacıyla eğitim veren Akdoğan Vakfı'nın sıradaki hedefi üniversiteye hazırlamak

Betül ALAKENT

"Bir kadını kurtarırsanız çocuklarını da kurtarırsınız. Dolayısıyla ülkeyi de..." Bu sözler Estethica Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan'a ait. Babası yetiştirme yurdunda öğretmen olduğu için 13 yaşına kadar bu yurtlarda yaşayan Akdoğan, burada kalan çocukların 18 yaşından sonra topluma kazandırılabilmesi için devlete destek olacağı konusunda kendisine bir söz vermiş. Bu amaçla bir vakıf kuran Akdoğan, geçtiğimiz günlerde büyük bir projeye imza attı. Devlet himayesi altındaki genç kızlara meslek edindirmek amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı ortaklığında Ocak ayında eğitim projesi başlatan Akdoğan Vakfı, 100 genç kızı istihdama kazandırdı. Estetisyenlik, el ve ayak bakım personeli, hasta danışmanlığı alanlarında 10 aylık eğitim vererek devlet himayesindeki 15-20 yaş aralığındaki genç kızları iş hayatına kazandıran Akdoğan Vakfı'nın sıradaki hedefi bu gençleri üniversiteye hazırlamak.

REKABETE ÖZEL PROJE

Yetiştirme yurdunda kalan ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin haksız rekabete maruz kaldığını belirten Dr. Murat Akdoğan bu amaçla bir proje geliştirdiklerini söyledi. Akdoğan, "Bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak için eğitim fakültesi 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerine burs imkanı sağlayarak devlet himayesindeki kız çocuklarına ders vermelerini isteyeceğiz. Böylece hem öğretmen adayları rahat okuma imkânı bulacak hem de yetiştirme yurtlarında kalan bu çocuklar üniversiteye daha sıkı hazırlanacak" dedi.

ÜNİVERSİTE KURACAĞIZ
Bu projeyi 2014'te hayata geçireceklerini vurgulayan Dr. Akdoğan, "Bizim asıl gayemiz çocuk esirgeme kurumlarından ayrılan ve üniversite okumak isteyen çocuklara elimizi uzatmak" diye konuştu. Bu hedefle bir sonraki aşamada üniversite kurmayı planladıklarını vurgulayan Dr. Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversite için çalışmalara başladık. Bu üniversitede devlet himayesi altında yaşayan kız çocuklarına yüzde 100 burs vermeyi hedefliyoruz. Böylece kız çocuklarını topluma ve istihdama kazandırmak istiyoruz."

SAĞLIK GRUBUNU VAKIF İÇİN KURDUK
18 yaşına kadar devlet himayesinde yaşayan kız çocuklarının istihdama ve topluma kazandırılmasını misyon edindiğini belirten Dr. Murat Akdoğan, "Biz Ethica Sağlık Gurubu'nu dahi bu amaçla kurduk. Vakfın tüm giderlerini sağlık gurubu aracılığıyla sağlıyoruz. Özellikle kız çocuklarına destek veriyoruz. Bir kadını kurtarırsanız çocuklarını dolayısıyla ülkeyi de kurtarırsınız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızları istihdama kazandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN