Enerji sorununu gençlerle çözecek

Shell Eco-marathon mayısta 30'uncu kez düzenlenecek. Geleceğin enerji alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeyi teşvik eden yarışma, Shell'de çalışmak isteyen gençler için fırsatlar sunuyor

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Uzmanlar, gelecek 50 yılın en önemli sorunlarının ilk üçünün enerji, su ve gıda olduğunu söylüyor. İleride karşılaşılabilecek sorunlarla başa çıkmak için uluslararası kurum ve kuruluşlar yeni projeler geliştirirken düzenledikleri yarışmalarla da gençlere kendilerini kanıtlayabilecekleri alanlar oluşturuyor. Bu amaçla yola çıkan Shell, uluslararası Eco-marathon projesiyle gençleri geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmeyi hedefliyor. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden lise ve üniversite öğrencilerinin kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarıştığı proje, 15-19 Mayıs tarihleri arasında 30'uncu kez düzenlenecek. Ön başvuruların toplandığı yarışmada Türkiye'den de 20 takım katılma hakkı kazandı. Yarışmada öğrenciler 1 litre yakıt veya 1 kWh enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele edecek. Shell Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Erdem, "Shell dünyanın enerji ihtiyacını sorumlu bir şekilde karşılama hedefiyle çalışıyor. Bunlar arasında Shell Ecomarathon'un çok önemli bir yeri var" dedi. Shell Eco-marathon'a katılmanın şirket bünyesinde çok büyük değer arz ettiğini dile getiren Erdem, yarışmanın özellikle 'Shell Graduate Program' başvurularında avantaj olarak öne çıktığını kaydetti.

YARIŞMA İLK ADIM

Erdem, "Global liderlik ve yönetici geliştirme programı olan Shell Graduate, 2007'den bu yana Türkiye'de de uygulanıyor. Programda, şirketimizin ölçütlerine uygun, yüksek potansiyele sahip üniversite mezunlarını bünyemize katmayı ve kariyer planlarını takip ederek geleceğin yöneticilerini yetiştirmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu. Türkiye'den katılan ekibin kararlılık, çalışkanlık ve yaratıcılığından çok etkilendiklerini belirten Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: "Shell Eco-marathon, genç mühendislerimizin, otomotiv teknolojileri ve yakıt tasarrufu konularında ne kadar başarılı çalışmalar yapabileceklerini ortaya koyuyor. Organizasyon aynı zamanda tüm hazırlıkları kendileri yapan öğrencilere, araç üretiminin yanı sıra strateji geliştirme, organizasyon, pazarlama ve uygulama konularında da yeteneklerini gösterme ve deneyim kazanma fırsatı sunuyor. Ekiplerimiz, global düzeyde yarışmalarını sağlayabilecek yenilikçi ve pratik yaklaşıma sahipler."

Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre dünya nüfusu 2050'de 9.6 milyara ulaşacak. Aynı dönemde Türkiye nüfusunun ise 94 milyonu geçmesi bekleniyor. Nüfus ve refah seviyelerindeki bu artış, birçok kaynak üzerinde özellikle de enerji alanında baskıları artıracak.

Selim DUMLU/
Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi
Profesyonel kariyerime katkı sağlayacak
Shel Eco-marathon'a 4. kez katılıyorum. Bu sefer çok daha deneyimliyiz. Yarışmanın hayatımda çok büyük önemi var. Yüksek lisansa devam edersem Shell Eco-marathon takımında devam etmeyi planlıyorum. Burada kazandığım deneyimin benim içim profesyonel iş yaşamında çok büyük faydası olacağına inanıyorum.

Burhan IŞIK / Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği son sınıf öğrencisi
Türkiye uluslararasında söz sahibi olacak
Shel Eco-marathon'a ekip olarak 4. katılımımız benim de 3. yılım. En iyi sonucu ilk yılımızda elde ettik ve 1 KWH enerjiyle 437 km yol katederek Avrupa'da 8. olduk. Bu yarışma Türk öğrencilerin dünya üzerindeki yerini görmemizi sağladı. Enerjinin ve gençliğin birlikte olduğu bu yarışma bence ilerleyen yıllarda Türkiye'nin uluslararası platformda söz sahibi olacağını gösteriyor.

Volkan ÇETİN / Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi
Sadece bir yarışma değil uluslararası bilgi platformu
Shel Eco-marathon'a ekibimiz 5. kez katılıyor, benim de 3. yarışım. İki yıl üst üste Avrupa'da 7. Türkiye'de 1. olduk. Ekibimiz 2003'ten beri güneş arabası, hidrojen arabası, güneş teknesi ve elektrikli araba üretiyor. Bizim icadımız olan Türkiye'nin en hızlı güneş arabası SAGUAR saatte 140 KM'ye çıkıyor. Shell Eco-marathon bizim için sadece bir yarışma değil. Farklı kültürlerden gelen öğrencilerle bilgi alışverişi yapabildiğimiz uluslararası bir platform.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji sorununu gençlerle çözecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN