Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart

Aile İşletmeleri Kongresi'nde buluşan işadamları firmaların sorunlarını tartıştı. İSO Başkanı Bahçıvan, "Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart" dedi

Giriş Tarihi: 20.4.2014
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), Aile İşletmeleri Kongre'si 6'ncı kez düzenledi. Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGMER) tarafından yürütülen kongre, İKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Durmuş Dündar'ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Dündar, "Dünyadaki aile işletmelerinin genel olarak yaşadıkları 5 temel sorun nakit akışı, ürün ve servis kalitesi, kârlılık, verimlilik ve satışlardaki artış. Türkiye'dekiler de ise aile ile iş arasında dengeyi sağlamak, halefi eğitmek, hazırlamak ve işte ailenin kontrolünü sürdürmek" dedi.

DIŞARIDAN MODEL ALMAYIN

Kongrede konuşan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, aile işletmelerinin kurumsallaşması gerektiğini söyledi. Bahçıvan, "Aile şirketlerinde kurumsallaşma için genellikle dışarıdan bir model alınıp şirkete entegre ediliyor. Oysa bu tür süreçlerde asıl dikkate alınması gereken nokta ailenin karakteristik özellikleri olmalı" dedi. Aile şirketlerinde satışların yüzde 33'ünün ihraç edildiğini kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Mustafa Mente ise aile şirketlerinin istikrarın sağlanmasında kritik bir rol oynadığını vurguladı. 2017'de bu oranını yüzde 40'a yükseleceği öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile şirketlerinde kurumsallaşma şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN