Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PERYÖN KOBİ'lerde iş güvenliğini oluşturacak

PERYÖN, istihdamın yüzde 80'ini sağlayan KOBİ'lere İSG eğitimi başlattı. Dernek Başkanı Yangın, "Daha güvenli işyeri için küçük tüyolar veriyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2012'de yaklaşık 75 bin iş kazası oldu. Her gün 2 çalışan hayatını kaybetti, 6 çalışansa iş göremez hale geldi. TÜİK 2013 İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri Araştırma Sonuçları'na göre ise ülke genelinde son bir yılda istihdam edilenlerin yüzde 2.3'ü bir iş kazası geçirdi. Bu rakam, 2013'te 706 bin çalışanın iş kazası geçirdiği anlamına geliyor. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Haftası dolayısıyla Türkiye'de İSG konusunda kültür değişimine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

KILAVUZ HAZIRLADILAR

Sevilay Pezek Yangın, sayısı günde 200'e ulaşan iş kazalarına dikkat çekerek, "2012 ve 2013'te düzenlediğimiz bir ankete göre iş kazalarının büyük kısmı istihdamın yüzde 80'inini sağlayan KOBİ'lerde oluyor" dedi. İş güvenliği kültürünü KOBİ'lerle birlikte oluşturmayı hedeflediklerini belirten Yangın, bu amaçla Garanti Bankası işbirliğinde bir proje geliştirdiklerini söyledi. Yangın şunları anlattı: "KOBİ'lere İSG konusunda yol gösterici toplantılar düzenlemeye başladık. Burada daha güvenli işyeri ortamları için uzman tüyoları veriyoruz, yapacakları küçük değişiklikler ve yatırımlarla iş güvenliği ve çalışanının sağlığı konusunda nasıl hayati iyileştirmeler sağlayabileceklerini gösteriyoruz. Bu kapsamda son olarak KOBİ'lere özel İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu hazırladık ve martta yayımladık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PERYÖN KOBİ'lerde iş güvenliğini oluşturacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN