Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone engelliler için pedal çevirdi

Vodafone çalışanları, sosyal sorumluluk projesinde engelliler için ter döktü. Küresel Bisiklet Girişimi'nde pedal çeviren çalışanlar engelliler için 4 bin 200 euro topladı

Vodafone Grubu'nun ana sponsorluğunda düzenlenen Küresel Bisiklet Girişimi'nin (Global Biking Initiative - GBI) yedincisi 15-21 Haziran'da gerçekleşti. Macaristan'dan başlayan 750 kilometrelik tur, Slovakya ve Avusturya'yı da kapsayarak 7 günün sonunda Almanya'da sona erdi. 500 kişinin pedal çevirdiği tura Vodafone Türkiye'den bu yıl 21 kişilik bir takım katıldı. Yarışma sonunda elde edilen 4 bin 200 euroluk gelir ise Türkiye Vodafone Vakfı'nın engelli bireylerin hayallerini gerçekleştirmek için hayata geçirdiği Düşler Akademisi projesine bağışladı. Vodafone'un engelliler için engelleri aşan projesini Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay ile konuştuk.

Projeyi sizden dinleyebilir miyiz?
GBI etkinliği son iki yıldır Vodafone'un sponsor olduğu bir sosyal sorumluluk projesi. Her ülkede bir hayır kurumu belirleniyor ve her katılımcı bu kurum için en az 200 euro fon topluyor. GBI 2012'de 18 ülkenin katılımıyla 210 bin euro fon toplandı.

Geçen yıl Vodafone Türkiye'den kaç kişi katıldı?
Vodafone Türkiye geçen yıl 10 kişilik bir takımla katıldı ve 7 günlük tur sonunda 3 bin euroluk fon topladı. Bu fon, Türkiye Vodafone Vakfı tarafından 2008'de engellilerin hayata eşit katılımını sağlamak için kurulan Düşler Kulübü çatısı altındaki Düşler Akademisi'ne bağışlandı. Bu yıl 21 kişilik bir takımla katıldık. Toplanan 4 bin 200 euroluk fon yine Düşler Akademisi'ne bağışlanacak.

4 bin euro az değil mi? Bu oranın artırılması için bir çalışma yapıyor musunuz?
Her katılımcı en az 200 euro fon topluyor. Ne kadar çok katılımcımız olursa, o kadar çok bağış toplayabiliyoruz. Daha fazla katılımcıyı teşvik etmek için farkındalığı artırmaya gayret ediyor, iletişim çalışmalarımızda bu etkinliği duyurmaya özen gösteriyoruz. Takımımız her geçen yıl büyüyor.

BU BİR HAYIRSEVERLİK TURU

Yarışmaya katılanlar hangi birimlerde çalışıyor?
Aslında bu etkinlik, yarış konsepti olmayan, bir 'hayırseverlik" turu. Her takımın tamamlaması gereken bir rota var ve takımlar, fire vermeden bu rotayı tamamlamaya çalışıyorlar. Herhangi bir zaman sınırı bulunmuyor veya derecelendirme yapılmıyor. Bu etkinliğe her birimden katılım olabiliyor. Üst düzey yöneticilerden de katılım oluyor. Türkiye'den katılımcıların çoğu, şirketimizin teknoloji departmanında çalışıyor. Pazarlama ve müşteri hizmetlerinden de katılım var.

Yarışmaya nasıl hazırlanıyorlar?
Etkinlikte bir derecelendirme olmamasına rağmen, 7-8 gün boyunca günlük 100 kilometreyi aşan mesafeleri her türlü hava koşulunda tamamlamaya çalışmak, normal bir insanın dayanıklılık sınırlarını zorluyor. Bu nedenle, hazırlık süreci uzun sürüyor. Kişisel dayanıklılık, işin sadece bir kısmı,takım halinde toplu sürüş ise çok önemli bir diğer kısmı. Bisiklet sporu, insanın rüzgârla mücadelesi, rüzgârı yenmeye çalışması demek temel olarak. Bunu da ancak bir takım olmayı becerirseniz yapabiliyorsunuz. Kişisel dayanıklılığınız ne seviyede olursa olsun, rüzgâra tek başınıza meydan okuyup galip gelmeniz mümkün değil. Bu yönüyle bisiklet sporu, insanlığa da birleşme mesajı veriyor. Ancak paylaşırsak bir yere varabileceğimizi bize öğretiyor.

GRUP SİNERJİSİ YARATMAYI ÖĞRENİYORLAR

Yarışmanın çalışanların performansı üzerinde ne gibi etkileri oluyor?
Spor ve sosyal sorumluluk projelerinin, çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi yadsınamaz. Katılımcılarımız, bir hafta boyunca gönül verdikleri bir sporu icra ederken hem Avrupa'yı bisikletle keşfetmiş oluyor hem de takım ruhunu yaşayarak eşsiz bir deneyim sahibi oluyorlar. Tüm bu çabaların amacının engelli gençlerimizin düşlerine bir adım daha yaklaşmasını sağlamak olması ise manevi anlamda kendilerine çok şey katıyor. Böyle bir sosyal sorumluluk projesinin parçası olmak, morallerini artırıyor. Ayrıca bu etkinlik, katılımcıların şirkete bağlılık hissini de kuvvetlendiriyor. Katılımcılar, yarış boyunca takım olmayı, kolektif amaçlara yürümeyi, grup sinerjisi yaratmayı ve sürdürmeyi öğreniyor.

HEDEF ORGANİZASYONU TÜRKİYE'DE DE YAPMAK
Küresel Bisiklet Girişimi etkinliğine katılan Vodafone Türkiye Online Servisler Ürün Geliştirme Müdürü İlhan Kesken, GBI'nın büyük efor ve adanmışlık gerektiren, çok yönlü bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyledi. Kesken, "Bu projenin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Böylece toplumsal yaşama katkıda bulunuyoruz. Takım olmayı öğreten bu spor zihinsel ve kültürel gelişiminizi destekliyor" dedi. Türkiye'den katılımı ve farkındalığı artırmak istediklerini vurgulayan Kesken benzer bir organizasyonu Türkiye'de de yapmak istediklerini aktardı. Kesken, "Yurtdışından gelecek misafirlerimizi burada misafir edip, ülke tanıtımımıza da katkıda bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

ETKİNLİĞE ÖZEL İDARİ İZİN
Yarışmaya katılan çalışanlara Vodafone özel bir uygulama yapıyor mu?
Yarışma sonrası izin ya da küçük bir hediye vs.. Vodafone olarak, sporculara Düşler Akademisi markalı kıyafetler sağlıyoruz. Yine, tura katılacak Vodafone çalışanlarına etkinlik boyunca idari izinli sayılma imkânı sunuyoruz. Bu çalışanlarımızın ulaşım ve konaklama gibi masraflarını da karşılıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone engelliler için pedal çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN