Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Expat sayısı 5 yılda yüzde 10 arttı

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Türkiye'de yatırım yapan yabancı şirket sayısı arttıkça, şirketlerde çalışan yabancı sayısı da yükselişe geçti. Secretcv.com'un araştırmasına göre Türkiye'deki expat sayısı son 5 yılda yüzde 10 arttı. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Global şirketler Türkiye'deki operasyonlarını giderek artırıyor, hatta artık operasyon merkezi olarak Türkiye'yi belirliyorlar. Öte yandan küresel rekabette kendine yer bulan Türk şirketlerinin yabancı yöneticileri talep etmeye başlaması da Türkiye'deki expat sayısında artışa neden oluyor" diye konuştu.

EN ÇOK EXPAT TEKSTİLDE

Yabancı yönetici talebi yüzde 8 oranında en çok tekstil, inşaat, turizm ve mağazacılık sektörlerinde görülüyor. Gıda, otomotiv, bilişim ve bankacılık da expat'ların tercih edildiği diğer sektörler. Deneyimli yöneticilerin az olduğu sektörlerde ya da spesifik bilgiler gerektiren alanlarda yabancı yöneticiler daha çok tercih ediliyor. Özellikle yeni teknoloji kullanımının zorunlu olduğu gelişen sektörlerde ya da lojistik, ithalat/ihracat gibi birebir uluslararası operasyona yönelik alanlarda expat'lara talep fazla.

İZMİR ANKARA'NIN ÖNÜNDE
Türkiye'de iş arayan expat'ların yarısından fazlası, yani 12 bin 372 kişi global şirketlerin merkezlerinin yoğun şekilde bulunduğu İstanbul'da yaşıyor. İstanbul'u yüzde 7 ile İzmir ve yüzde 5 ile Ankara takip ediyor. Türkiye'de tercih edilen expat'ların yüzde 51'i 30-40 yaş arasında. 20-30 arası ve 40-50 arası yaş gruplarındaki expat'lar da yüzde 20'ler seviyesinde tercih ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expat sayısı 5 yılda yüzde 10 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN