Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi, sel sonrası derelerin ıslahına hız verdi

Büyükşehir Belediyesi, geçen yaz ilde meydana gelen ve ölümlere neden olan sel sonrası Yılanlıdere'ye yapılacak yapıların, 731 metreküpe göre hesaplandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 15.1.2013 14:48
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Yurt, ilin 2012 yılı içeresinde 2 büyük sele maruz kalması nedeniyle ağırlığı derelerin ıslah çalışmalarına verdiklerini kaydetti.

İl Koordinasyon Kurulu'nda, kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Yurt, Temmuz ayındaki selden sonra Canik ilçesinde Yılanlıdere ve İncirli Deresi'nin taşması, ağustos ayındaki selde de Atakum ilçesindeki derelerin taşması sonucu bazı evlerin alt katlarını su bastığını hatırlattı. Yurt, "Atakum ilçesinde çok fazla zayiat olmamakla birlikte Yılanlıdere, İncirli Deresi ve Karaağaç Deresi'nin taşmasıyla ne yazık ki can kayıplarımız olmuştu. Burada öncelikle gündemimiz derelerin bir an önce ıslahı oldu." dedi.

Samsun'da, kamuoyunda yaşanan felaketler ardından bir takım yanlış anlaşılmalar ve değerlendirmeler olduğunu ifade eden Yurt, meydana gelen selin, öngörülen hesaplamaların çok üstünde olduğunu tekrar hatırlattı. Özelliklere ölümlere neden olan Yılanlı Dere'nin üzerinde 130 metrelik bir bölümün imar planı gereğince ve DSİ'nin vermiş olduğu eski debi değerlerine göre kapattıklarını sözlerine ekleyen Mustafa Yurt, "Bu geçtiğimiz dönem içerisinde Taşkın Koruma Kurulu'nun ve DSİ'nin de görüşleri doğrultusunda DSİ'nin belirlediği yeni debi kesitleri üzerinden değerlendirerek, köprü tabliyesinin büyük bir bölümünü yıktık. Fakat kamuoyu, sele neden olan 'alttaki yerleşim birimlerinin sel basmasına neden olan müshep gibi bulduk' diyerekten bir yanlış kanı içerisindeler. Oysa bu Yılanlıdere mansabında geçmişte yapılan tüm köprü ve hidrolik sanat yapılarının açıklıkları ve kesitleri, DSİ verileri baz alınarak belirlenmiştir. Genellikle bin yıllık debilere göre yapılan bu hesaplamalar, Yılanlıdere için daha emniyetli olması düşüncesiyle kadastrofal debi dikkate alınarak yapılmıştır. Nitekim kadastrofal debi, Yılanlıdere için 299 metreküp/saniye olarak belirlenmiş ve gerek Büyükşehir Belediyesi'nce ve gerekse Karayolları tarafından yapılan hidrolik sanat yapıları bu debiye göre hesaplanmıştır. Ancak 4 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen sel felaketinde DSİ tarafından taşkın izleri üzerinden yapılan hesaplamalar sonucu, Yılanlıdere'ye gelen anlık max debinin 710 metreküp/saniye olduğu hesaplanmıştır." şeklinde konuştu.

En son yeni verilere göre, DSİ'nin, sel kapanı gövdesini yükselterek su toplama hacmini büyüttüğünü belirten Yurt, ayrıca mevcut sel kapanının hemen mansabında yer alan eski çöp depolama sahasının dolgu gövdesinin, ikinci bir bend gibi çalıştırması öngörülerek sağ yamaca yapılacak dolusavak yapısıyla suyun yıkıcı tesirinin azaltılmasına yönelik bir projenin de geliştirildiğini vurguladı. Diğer bir deyişle eskiden Yılanlıdere'nin mevcut debisi 299 metreküp/saniye iken, yeni hesaplamalara göre bunun 2.37 kat arttırılarak 731 metreküp/saniyeye çıkartıldığını ifade eden Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Yurt, "Bunun anlamı; gerek bundan sonra yapılacak hidrolik sanat yapılarının ve gerekse mevcut hidrolik sanat yapılarının kesitlerinin 2.37 kat artan debiye göre, yani 731 metreküp/saniyelik taşkın debisi dikkate alınarak yapılması veya uyarlanmasıdır. Başka bir deyişle eskiden dere yatağına bırakılan toplam su miktarı 50 metreküp/saniye iken şimdi 280 metreküp/saniyeye çıkartılmıştır. Bu bağlamda, 299 metreküp/saniyelik kadastrofal debiye göre inşa edilmiş ancak son taşkın debisi olan 731 metreküp/saniyelik debiyi geçiremeyecek olan Yılanlıdere Köprüsü'nün tabliyesi Taşkın Koordinasyon Kurulu kararları da dikkate alınarak, Büyükşehir Belediyemizce açılmıştır." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun Büyükşehir Belediyesi, sel sonrası derelerin ıslahına hız verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN