Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgenin orman fidanı ihtiyacını karşılıyor

Bölgenin en büyük fidan yetiştirme kapasitesine sahip olan Orman Müdürlüğü Fidanlığı, kamu kuruluşlarının ve vatandaşların fidan ihtiyaçlarını karşılıyor.

Giriş Tarihi: 22.1.2013 12:12
Orman Bölge Müdürü Ali Şahin, Kastamonu Orman Müdürlüğü Fidanlığı'nın bölgenin en büyük kapasiteli fidan yetiştirme merkezlerinden biri olduğunu belirterek, burada yetiştirilen fidanların bölgedeki çeşitli illere gönderildiğini kaydetti. Özlüce ve Taşköprü Orman İşletme Müdürlüklerin bünyesinde 2011 yılında 3 milyon fidan yetiştirildiğini ifade eden Şahin, aynı zamanda geçtiğimiz yılda yine 2,5 milyondan fazla fidanın yetiştirildiğini açıkladı.

Şahin, 'Buradan bölgenin bütün illerine fidan gönderiyoruz. Fidanlığımız, kamu kurumlarının, özel şahısların ve birçok sivil toplum kuruluşunun fidan talebini karşılıyor' dedi.

Sahil kesimindeki kestane dal kanseri hastalığı nedeniyle kuruyan kestane ağaçlarının yerine kansere dayanıklı ve sağlıklı kestane ağaçlarının yetiştirilmesini sağlamak amacıyla fidanlık kurulduğunu belirten Şahin, öncelikle kestane olmak üzere, ceviz, badem, keçiboynuzu, fıstık çamı, yaban kirazı, ahlat, kızılcık, üvez, defne, kuşburnu, kocayemiş, muşmula ve ıhlamur gibi yabanıl meyve veren türler yetiştirildiğini açıkladı.
Ayrıca Şahin, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan iki fidanlık üretim sahasında bu yıl üretimin 5 milyona çıkarılmasını hedeflediklerini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgenin orman fidanı ihtiyacını Kastamonu karşılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN