Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abant Tabiat Parkı'nda su samurlarının varlığı kanıtlandı

Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'nce tabiat parkındaki 10 farklı noktada kurulan fotokapanlarla 15 su samurunun fotoğrafları çekildi.

Giriş Tarihi: 24.1.2013 12:46
Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'nce Abant Tabiat Parkı'ndaki 10 farklı noktada kurulan fotokapanlarla 15 su samurunun fotoğrafları çekildi.
Enstitü Müdürü Metin Serin, AA muhabirine enstitü bünyesinde biyoçeşitlilik konusunda çeşitli projeler geliştirildiğini belirterek, ''Abant Gölü Tabiat Parkı'nda Su Samuru Yaşam Alanı ve Popülasyonunun Belirlenmesi'' projesinde ilk verilerin elde edildiğini söyledi.

''Abant'ta su samurlarının varlığı fotokapanlarla bilimsel olarak tespit edildi'' diyen Serin, projenin yıl sonunda tamamlanacağını kaydetti.
Foto kapanların su samurlarının yaşam alanlarına yerleştirildiğini anlatan Serin, şöyle konuştu:
''12 hafta süren çalışmalar neticesinde 10 ayrı noktada 78 defa su samuruna ait görüntü elde edildi. Bundan böyle bilimsel bir araştırmaya bağlı olarak, ilk kez ve kesin olarak Abant'ta su samuru var denilebilir. Su samurunun varlığının tespiti, Abant Tabiat Parkı'nın değerine değer katması açısından da önem arz ediyor.

Su samurları, ekolojik dengenin korunması açısından çok önemli çünkü su samurları temiz sularda yaşar ve hastalıklı balıkları yiyerek beslenir. Suda su samuru yaşıyorsa bu durum o suların çok temiz olduğunun da göstergesi.''
Serin, nesli tükenmekte olan su samurlarının azalan türler kategorisine alındığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abant Tabiat Parkı'nda su samurlarının varlığı kanıtlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN