Karadenizli balıkçıları sevindirdi

Giriş Tarihi: 5.2.2013 17:22

Karadeniz'de kıyı balıkçılarının dip ağlarına takılan ve son ve halk dilinde 'Bey Balığı' olarak da adlandırılan , balıkçıları sevindirdi.

Karadeniz'de kıyı balıkçılarının dip ağlarına takılan ve halk dilinde 'Bey Balığı' olarak da adlandırılan balıkçıları sevindirdi.
'da 56 yıldır balıkçılık yapan Musa Anaforoğlu, yaptığı açıklamada, kırlangıç balığının 1990'lı yıllarda avlanmasının azaldığını günümüzde ise bu balığın tekrar ağlara takılmaya başladığını söyledi.

Kırlangıç balığının mezgit ve kalkan gibi dip ağlarına takıldığını ve değerinin de diğer türlere göre yüksek olduğunu ifade eden Anaforoğlu, şöyle konuştu:
''Karadeniz'de bu balık iki yılı aşkın süredir avlanıyor ve biz de bu durumdan oldukça memnunuz. Denizlerimizde kaybolan bir balığın tekrar yakalanmaya başlaması sevindirici bir olay. Ben bu balığın 12 kilogramlık olanlarına da rastladım. O zamanlar bu balık bol yakalanıyordu. Şimdi ise balıkçı tezgahlarında en büyüğü 5 kilo civarında oluyor. Kırlangıç balığı Akdeniz ve Ege'de de yakalanır, ancak Karadeniz'deki balık türleri bilindiği gibi daha lezzetli olur. Bu balık halk dilinde 'Bey Balığı' olarak da geçer. Oldukça da lezzetlidir. Biz küçüklerine de mazzak diyoruz.''

''BU BALIĞIN KİLOSU 40-50 LİRADAN SATILIYOR''

Kırlangıç balığının çok az miktarda yakalanan oldukça lezzetli bir balık türü olduğuna dikkati çeken Anaforğolu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu balığın kilosu 40-50 liradan satılıyor. Balığın oldukça lezzetli olması nedeniyle birinci sınıf lokantalar tarafından tercih ediliyor. Karadeniz'de az rastlanan bir tür olduğu için fiyatı da iyi. Vatandaşlar genellikle tezgahın önüne geliyor fiyattan önce bu ne balığı diye soruyor ve ondan sonra fiyatını soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor''

VATANDAŞLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Anaforoğlu, Kırlangıç balığının tezgahın önünden geçen çoğu vatandaşın dikkatini çektiğini belirterek, ''Vatandaşlar genellikle bu ne balığı diye soruyor. Tezgahta diğer balık türlerinin içerisinde kırmızı renkli ve kanatları olan bir balık haliyle ilgi odağı oluyor. Bazı vatandaşlar ise bu balığı hiç görmediğini söylüyor'' dedi.
Kırlangıç balığının tezgahları her zaman renklendirmesini arzuladıklarını dile getiren Anaforoğlu, ''Trolle avlanma bu balığa dip balığı olması nedeniyle zarar veriyor. Trol de bilindiği üzere dipteki her şeyi yakalıyor ve zarar veriyor. Bu balığın tekrar kaybolmaması temennimiz'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırlangıç balığı Karadenizli balıkçıları sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN