Köylüler yıkılan köprülerini geri istiyor

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesine bağlı Kayabaşı köylüleri, sel nedeniyle yıkılan köprülerinin yapılmasını istiyor.

Giriş Tarihi: 7.2.2013 11:02
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Kayabaşı köylüleri daha önceden sel nedeniyle yıkılan köprülerinin onarılmasını ve kendilerinin bu çileden kurtarılmasını istiyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Şeyhoğlu, Kayabaşı, Erenköy, Kalaycıoğlu, Esenlik, Pazar altı köyünde yaşayan vatandaşlar, çocuklarını sırtlarına alarak bin bir zorlukla karşıya geçiriyorlar. Karşıya geçişlerde ilginç görüntüler meydana gelirken, bazı vatandaşlar da ayakkabılarını ve çoraplarını çıkararak, çocukları sırtına alarak karşıya geçiriyorlar.

Bazıları da taşların üzerine basarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki bir yere tırmanarak çıkmaya çalışırken, kimileri de vatandaşların birbirlerine yardım etmesiyle yüksekliği çıkabiliyor. Vatandaşlar, kış şartları ağırlaştığı zaman daha çok güçlük çektiklerini dile getirirken, yetkililerden köprülerinin yeniden yapılmasını istediler. Vatandaşlardan Sabahattin Kısa, 'Köy hizmetleri tarafından yapılan köprümüz, bundan yaklaşık 3-5 sene önce sel nedeniyle göçtü. Buradan geçebilmek için köylünün yardımıyla buradan bir yol yapıldı.

Bu yolda 3-5 gün önce şikayet üzerine kapatıldı. Buradan 4-5 mahalle Bakacakkadı beldesine gidip geliyor. Ayrıca bizim Kayabaşı köyü ve mahallelerinin burada aile hekimliği var. Gelip gitmek için buradan geçerken çok güçlük çekiyoruz. Yetkililerden bu yıkılan köprümüzün eski haline getirilerek vatandaşın hizmetine sunulmasını istiyoruz. Kadınlar ve çocuklar buradan geçerken çok zorluk çekiyor. Vatandaş çocuğunu sırtına alarak taşların üzerine basarak geçiriyor. Karşı tarafa geçtiğimizde yaklaşık 2 metre boyunda bir yerden çıkmaya çalışıyorlar. İnsanların yardımıyla çıkabiliyorlar. Buradan Şeyhoğlu, Kayabaşı, Erenköy, Kalaycıoğlu, Esenlik, Pazar altında yaşayan vatandaşlar bu yolu kullanıyor' dedi.

Yunus Cebeci de buradaki köprüyü kendi emekleri ile yaptıklarını ifade ederek, "Burasını biz kendi emeğimizle yaptık. Buradan bin bir türlü eziyetle geçerek sağlık ocağına ve günlük işlerimize gitmeye çalışıyoruz. Hava koşulları kötüleştiği zaman gidemiyoruz. Hastalanan çoluk çocuğumuz evde yatıyor' dedi.
Kayabaşı vatandaşlarından Hasan Baş ise 2 gün önce buradan soyunarak geçtiğini ifade etti. Vatandaşlar yetkililerden imece usulü ile yaptıkları köprünün şikayet üzerine 4 gün önce DSİ tarafından yıkıldığını iddia ederek tekrar köprülerinin yapılmasını bu çileden kurtarılmasını istiyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylüler yıkılan köprülerini geri istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN