Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zap suyu'na dökülen kayalar köylüleri tedirgin etti

-Van karayolunda meydana gelen heyelanın ardından Zap Suyu'na dökülen kayalar köylüleri tedirgin ediyor.

Giriş Tarihi: 13.2.2013 12:00
'de etkili olan karla karışık yağmur sonrasında Hakkari-Van karayolunda heyelan meydana gelirken, yola inen kayalar iş makineleri yardımıyla Zap Suyu'na dökülmüştü.

Devlet Su İşleri'ne (DSİ) başvuran Kırıkdağ köyü Yukarı Derecik Mahallesi sakinlerinden Hamdi Dilbilen ve beraberindeki DSİ yetkilileri, Zap Suyu kenarında incelemelerde bulundu. Karların erimesiyle birlikte Zap Suyu'nun kabarması halinde ev ve arsalarının sular altında kalabileceği korkusunu yaşadıklarını ifade eden Dilbilen, ilgili kurumun şimdiden önlem alması gerektiğini söyledi. Dilbilen, 'Köyümüz 7 hanelik olup Zap Suyu kenarında bulunmaktadır.

Burada benim ve akrabalarımın arazisinde çok sayıda meyve ağacı bulunmaktadır. Hakkari-Van karayolunda heyelan meydana geldi. Buradaki toprak ve kayalar iş makineleri tarafından Zap Suyu'na boşaltıldı. Yaz aylarında suyun kabarmasıyla birlikte ne köy ne de arazimiz kalacak, hepsi sulara gömülecek. Şimdiden bir önlem alınması ve Zap Suyu'na boşaltılan taşların çıkarılması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde köyümüzü boşaltmak zorunda kalacağız.

DSİ'ye giderek müracaata bulundum. Sağ olsunlar, kurumun yetkilileri bizimle bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Eğer suyun önüne set çekilmezse kabaran Zap Suyu beraberinde birçok felaketi getirebilir' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zap suyu'na dökülen kayalar köylüleri tedirgin etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN