Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Can alan' silahtan 'cankurtaran' makasa

Samsun'da silah üretimi yaparken, amcasının hastalığından etkilenip sektör değiştiren Ahmet Bahadır, kurduğu 'Bahadır Tıbbı Aletler Sanayi' ile 80 ülkeye tıbbi alet ihraç ediyor

Evlerinin alt katında küçük bir atölyede baba mesleği olan silah üretimi ve tamiratı yapan silah üreticisi Ahmet Bahadır, amcasının hastalığından sonra Türkiye'nin en büyük tıbbi alet üretecisi oldu. Amcasının rahatsızlanması sonrasında Hacettepe Hastanesi'nde o dönem asistanlık yapan Ortopedist Prof. Dr. Celal Baki'nin kendileriyle ilgilendiğini söyleyen Bahadır, "Bir gün bize, 'Sizin eliniz çok yatkın. Bırakın silah yapmayı, bize tıbbı aletler üretin' dedi. Biz de kendisine jest olsun diye yabancı dergilerde gördüğümüz bir ameliyat masası yapıp gönderdik. Ve bugün bu alanda dünyada ilk ona girdik" dedi.

CASUS GİBİ İŞ ÖĞRENDİK

Bu konda Türkiye'nin bir deneyimi olmadığı için işin detayını Almanya'da çalışan Türkler aracılığı ile gizlice girdikleri fabrikalarda öğrendiklerini söyleyen Bahadır, "1986'da Almanya'ya gittik. Stuttgart yakınlarındaki bir bölgede ameliyat aleti üreten bir fabrikaya, oradaki Türk işçilerinin yardımıyla gizlice girdik. Burada bu işin nasıl yapıldığını, ustalığını ve teknolojisini öğrendik. Türkiye'ye dönerek Almanya'dan hammadde aldık ve üretime başladık. Şu an 12 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikada imalatımızı sürdürüyoruz. Türkiye'de bu alanda en büyük üretici konumundayız" dedi.

"ALMANYA'YA SATIYORUZ"
Bir zamanlar gizli gizli iş öğrendikleri Almanya'ya bugün ihracaat yaptıklarını söyleyen Bahadır, "Bugün yaklaşık 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. "Cerrahide kullanılan tıbbi aletler imalatı, baba mesleği olan silah imalatından çok daha onurlu bir iş. Biz bu işe tamamen tesadüfen başladık. Hatta ünlü kalp ve beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in çizip adını verdiği bir cerrahi makası da imal edip, satış kataloğuna koyduk" dedi.

6 AY SONRASINA GÜN VERİLİYOR

Bahadır tıbbi alet ürünlerine çok fazla rağbet olduğu için, üretime yetişemediklerini belirterek, "Şu an için başta ABD olmak üzere AB ülkeleri ve Ortadoğu'ya ancak 6 ay sonrasına gün verebiliyoruz. Biz bu işin daha da yaygınlaşmasını istiyoruz. Sadece biz yapalım düşüncemiz yok. Herkes işi öğrensin ve yapsın istiyoruz. Bunun için gerekli bilgi ve desteği vermeye de hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Can alan' silahtan 'cankurtaran' makasa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN