Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cankurtaran First Lady

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un öğretmen eşi Hülya Aksoy'un başlattığı "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" yüzlerce kadının hayatını kurtardı

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un resim öğretmeni olan eşi Hülya Aksoy'un başlattığı, "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" kapsamında 13 bin kadının yapılan meme taramasında bin yüz kadında kitle tespit edildi. İçlerinde doktor, öğretmen ve ev kadının bulunduğu 7 kadında ise erken teşhis sonucunda kanserli kitle ortaya çıktı. 16 ay önce başlatılan projeyle 77 bin 448 kadına eğitim verildiğini ve 3 bin toplantı düzenlediklerini belirten Hülya Aksoy, "Meme kanseri kadınlarda sıkça görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Meme kanseriyle mücadele etme adına gitmediğimiz, köy, kasaba ve ilçe kalmadı. Bazen bana neden öğretmenlik yapmadığım sorusu soruluyor. Öğretmenlikte çok kutsal bir meslek. Fakat bu sosyal bir proje olduğu için buna zaman ayırmak istedim. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızda, ortaya çıkan sonuçlarla kanıtlandı" dedi. Proje Yöneticisi Dr. Hatice Öz, bu proje sayesinde yüzlerce kadının meme kanseri olmasının önlendiğini ifade ederek, "Bu tarama sonucunda bin yüz kadının memesinde kitle tespit ettik ve hastanelere sevk ettik. Bunlar arasında sonuçları gelen 7 kişiye kanser tanısı konuldu. Bu kişilerin hiç biri daha önce kanser olduklarını bilmiyorlardı. Bu taramayla meme kanseri olduklarını öğrendiler. Erken teşhis edildiği için tedavileri hemen başlatıldı. Bu sayede hayat kalitelerini arttırıp, ölümlerini önledik. Ancak, gelecek sonuçlarda bu sayının daha da artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ BÜYÜK
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un öğretmen eşi Hülya Aksoy tarafından başlatılan, "Kadın Sağlığı Eğitim Projesi" kapsamında 13 bin kadın üzerinde yapılan meme taramasında bin yüz kadının memesinde kitle tespit edildi. 16 ay önce başlatılan proje kapsamında, 77 bin 448 kadına ulaşıldığı, 3 binin üzerinde toplantı ve panel düzenlendiği belirtildi. Yapılan taramalarda şuana kadar 7 kadında kanser tespit edildiğini söyleyen Proje Yöneticisi Dr. Hatice Öz, "Şu ana kadar 13 bin kadın meme taramasından geçirildi. Bu taramalarda bin yüz kadının memesinde kitle tespit edildi ve kanserli hücre olup olmadığı araştırılmak üzere hastaneye sevk edildi. Ancak, elimize gelen sonuçlarda 7 kadında meme kanserine rastlandı. Bunlar arasında öğretmen, doktor ve ev hanımı olanlar da var. Bu kişiler daha önce meme kanseri olduklarını bilmiyorlardı. Yapılan bu taramalarda kanser olduklarını öğrendiler. Bu bir bakıma erken teşhis oldu onlar için. Hemen tedavilerine başladık. Eğer daha geç teşhis edilmiş olsaydı. Yaşam kaliteleri düşecek ve uzun bir tedavi sonrasında belki de hayatlarını kaybedeceklerdi. Şu anda diğer sonuçları bekliyoruz. Bu sayının önemli ölçüde artacağını zannediyoruz. Bu proje sayesinde bir nevi birçok kadının da hayatını kurtarmış olduk" diye konuştu.

'İNSANLARIN HAYATINA DOKUNUYORUZ'
Eşi Hüseyin Aksoy'un ilk valilik yaptığı Muğla'da bu projeyi başlattığını söyleyen Hülya Aksoy, "Projeyi ilk olarak Muğla'da başlattık. Daha sonra Mersin ve şimdi Samsun'da devam ettiriyoruz. Bazen insanlar bana neden öğretmenliğe devam etmediğimi soruyorlar. 11 yıl öğretmenlik yaptım. İnsanlara daha fazla yararlı olmak için bu projeyi hayata geçirdim. Öğretmenlik çok kutsal bir meslek. Fakat, bu projede çok şey gördüm ve bir çok insanın adeta hayatına dokunduk. Özellikle ülkemizde meme kanserinden çok sayıda kadınımız hayatını kaybetti. Bunun en önemli sebebi ise erken teşhiste geç kalınması oldu. Bu projede binlerce kadının meme kanseri taraması yapıldı ve binlercesi erken teşhisle tedavi oldu. Bir bakıma onları hayata kazandırdık. Ve bu kadınların birçoğu meme kanseri olduğunu bilmiyordu. Bunların içinde köylüsü de var, eğitimlisi de var. Mesela hâlâ beni arayarak teşekkür edenler var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Cankurtaran First Lady
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN