Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deltada tehlike çanları

Çok sayıda kuş türünün barındığı Kızılırmak Deltası'nın akarsu yatakları üzerine kurulan 31 baraj yüzünden 1.5 kilometrekarelik doğal yaşam alanı kaybedildi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Kızılırmak Deltası'nın yeni kurulan barajlar nedeniyle günden güne tükendiğine dikkat çekti. Kontrolsüz su tutulmasının canlı yaşamını tehdit ettiğini savunan Prof. Dr. Zeybek, "1900'lü yılların başında büyüyen Kızılırmak Deltası'nın, akarsuların üzerine çok sayıda baraj yapılmaya başlandıktan sonra büyümesi durdu, sonra da küçülmeye başladı. Deltanın küçülmesinin en önemli nedeni Kızılırmak ve kolları üzerine çok sayıda baraj yapılmasıdır" dedi.
31 BARAJ YAPILDI

2009 yılının sonundan itibaren Kızılırmak üzerine 31 baraj ve regülatör yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Zeybek, 1960'lı yıllarda Kızılırmak'ın taşıdığı sediment miktarı yaklaşık 21 milyon ton iken Altınkaya ve Derbent barajlarının yapılmasından sonra bu oranın yılda 0.46 milyon tona düştüğünü söyledi.

KUM OCAKLARI DA TÜKETİYOR

Sahilde kurulan kum ocaklarının da deltayı olumsuz etkilediğini ifade eden Zeybek şöyle devam etti: "Kızılırmak Deltası RAMSAR sözleşmesiyle koruma altına alınana kadar kıyıdan kum alımına devam eden işletmeler, 51.5 milyon ton kum alımı gerçekleştirdi. Bu da deltanın bütçesini olumsuz yönde etkiledi. Kızılırmak yatağı üzerinden beton şantiyelere kum alan şirketler var. Bunlarda akarsuyun deltaya taşıyacağı malzemenin azalmasına neden oluyor. Dolasıyla baraj yapılması, kıyıdan ve akarsu yatağından kum alınması gibi sebeplerden dolayı delta çok etkilendi." Deltanın kuzeyden itibaren küçülmeye başladığına dikkat çeken Zeybek "Klasik delta uç görüntüsü artık yok. Deltada tespitlerimize göre 1.5 kilometrekarelik alan kayboldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deltada tehlike çanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN