Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin en pahalı köy köprüsü

Samsun Ayvacık'ta Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerine inşa edilen 'Eynel Köprüsü', maliyetiyle 'Türkiye'nin en pahalı köy köprüsü' unvanına sahip oldu

Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerine inşa edilen 9 köy ve yaklaşık 15 bin nüfusun ulaşımını sağlayan Eynel Köprüsü, yaklaşık olarak 13 milyon TL'ye mal oldu. İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'ni andıran Eynel Köprüsü'nün ilçe turizmine de önemli katkı sağlayacağını ifade eden Ayvacık Kaymakamı Ufuk Akıl, "Muhteşem bir yatırım oldu. Her halde Türkiye'nin en pahalı köy köprüsü olmuştur. Ayrıca gece ışıklandırılması da yapıldı. Akşamları müthiş bir görüntü oluyor. Bu köprü inşa edilmeden önce insanlar köylerine, sal üzeri nde gidip geliyordu. Bu köprü sayesinde böyle bir zahmetten kurtulmuş oldular" diye konuştu.

'CUMHURİYET TARİHİNDE İLK OLDU'
Samsun-Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007'de ihale edilerek inşaatına başlanan Eynel Köprüsü, Türkiye ölçeğinde İl Özel İdareleri kapsamında ve kırsal alanda bu kapsamda yapılan ilk köprü oldu. Projenin Cumhuriyet tarihinde kırsal alana yapılan en büyük proje olduğunu söyleyen Kaymakam Ufuk Akıl, "1980'de gündeme getirilmiş fakat, en küçük bir gelişme dahi kaydedilmemişti" dedi.

Eynel Köprüsü'nün özellikleri
Toplam Boyu: Yaklaşık 336 m .
Orta Açıklığı: Minimum 168 m (iki orta ayak arası mesafe)
Taşıyıcı Sistemi: Çelik
Araç Yolu Eni: Araç trafiği için bir gidiş bir geliş olmak üzere toplam 8 metre
Yaya Yolu Eni: Her iki tarafta 2 metre olmak üzere toplam 4 metre
Toplam Köprü Eni: Araç ve yaya trafiğini kapsayacak şekilde net 12 metre
Köprü Taşıt Yükü: H20-S16 araç geçişine uygun

'BÖLGE TURİZMİNE DE KATKI SAĞLAYACAK'
Samsun Ayvacık Kaymakamı Ufuk Akıl, bugüne kadar da insanlar ulaşımlarını, ilkel yollara yaptığını söyleyerek, "Şimdi gelinen noktada, Türkiye'nin en pahalı köy köprüsü oldu. Aynı zamanda bölge turizmine çok büyük katkı sağlayacaktır. Yapılan ışıklandırma çalışmalarıyla da, geceleri muhteşem bir görüntü ortaya koyuyor. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü aratmayacak bir güzelliği sahip oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en pahalı köy köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN