Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 padişahın gözdesi 'değişimi' yaşıyor

Fatih'in fethettiği, Yavuz'un yönettiği, Kanuni'nin doğduğu şehir 4 olan Trabzon'un çehresi son 4 yılda sil baştan değişti. Şantiyeye dönen şehrin bir yanı yıkılırken diğer yanında modern binalar, geniş meydanlar, dev projeler hayata geçti

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, göreve geldikten sonra yaptığı hizmetlerle adından söz ettiriyor. 4 yıl önce sıradan bir Anadolu şehri görüntüsünde olan Trabzon şimdi modern bir dünya şehri görünümüne kavuştu. Özellikle TOKİ desteğiyle yürütülen projeler şehri modern yaşam alanlarına kavuşturdu. Tarihi ve kültürel değeri olan varlıklar ise aslına uygun olarak restore edildi. Trabzon Belediyesi'nin şuanda devam eden en önemli projesi TOKİ ile birlikte yürütülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi... Fizibilite çalışmaları tamamlanan projenin yeni imar planları yapıldı. Vatandaşlarla görüşmelere başlandı. Bir diğer önemli proje ise Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi... Tabakhane'de 685 bina yıkılacak. Yapılan görüşmeler neticesinde 479 bina sahibi ile anlaşmaya varıldı. Hak sahiplerinden 265'i Bahçecik'te yapılacak konutlardan alma yolunu tercih etti. Kamulaştırma ücreti olarak hak sahiplerine bugüne kadar 76 milyon 600 bin TL ödendi. Tabakhane'de bugüne kadar 120 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Atasu Barajı ise Trabzon'un yüz akı oldu. Yerinde girişimler sonucu baraj, taahhüt edilen tarihten yaklaşık 2 yıl önce tamamlandı. Bu baraj Trabzon'un ve çevre belediyelerin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. İşte Trabzon'un çehresini değiştiren projeler ve ayrıntıları...

ERDOĞDU YOLUNUN YAPIMI SÜRÜYOR
Erdoğdu yolunun genişletilmesi çalışmaları devam ediyor. 173 parseldeki kamulaştırmalar büyük oranda tamamlandı. 10 parselle görüşmeler sürüyor. Kamulaştırmalara 53 milyon TL ödeme yapıldı. Erdoğdu yolunun 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Atapark ile Ahi Evren Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi arasındaki yol çift gidiş-geliş olarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

MEYDAN PARKI YENİDEN DÜZENLENDİ
Meydan Parkı Kent içi trafik düzenlemesinden sonra çevresindeki yolların önemli bir kısmı araç trafiğine kapatıldı. Trabzon Belediyesi, KTÜ ve Trabzon'daki Sivil Toplum Örgütleri'nin de katkısıyla hazırlanan proje Anıtlar Kurulu'nun onayından geçerek, inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlandı. Meydan Parkı hizmete açıldı. Meydan Parkı ikinci etap için belediye eski binasına ek olarak yapılan binaların yıkımları tamamlandı.

ZAĞNOS VADİSİ İKİNCİ ETAP TAMAMLANDI
Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi ikinci etabında hak sahiplerine 161 milyon 315 bin TL ödendi. Zağnos Vadisi 3. etap rekreasyon düzenleme çalışmaları devam ediyor. Kahramanmaraş Caddesi ile devlet sahil yolu arasını kapsayan 4. etap için vatandaşlarla görüşmeler ve kamulaştırmalar sürüyor. Kamulaştırmalar için yaklaşık 26 milyon 648 bin TL ödendi. 4.etapta bulunan 102 binadan 62 bina sahibi ile anlaşmaya varıldı.

TOPLU TAŞIMA İÇİN 30 YENİ OTOBÜS
Belediye otobüs parkında bulunan 51 otobüsün çoğunun ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle yenilenmesi için ilk adım atıldı. Vatandaşların daha rahat ve konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için 2010'da 10, 2011'de 10 ve 2012'de 10 olmak üzere 30 yeni otobüs alındı. Bu yıl 10 yeni otobüs daha alınacak. Böylece belediyeye kazandırılacak otobüs sayısı 40'a çıkacak.

AKYAZI SPOR KOMPLEKSİ BAŞLIYOR
Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun 61 projesi arasında yer alan Akyazı Projesi'nin yapımına başlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Şubat 2010'da onay imzasıyla birlikte projenin TOKİ tarafından yapılmasının önündeki engeller kalktı. Akyazı Spor Kompleksi Projesi dolgu çalışmaları tamamlandı. Trabzonspor'un maçlarını yapacağı UEFA standartlarındaki 40 bin kişilik stadın yapım ihalesi için ön yeterlilikler 14 Şubat tarihinde alındı.

ATASU BARAJI ERKEN HİZMETE GİRDİ
Normal programda 2012'de bitirilmesi planlanan Atasu Barajı için 2009'un ikinci 6 ayında 20 Milyon TL ek ödenek çıkartıldı. Baraj için 2010'da kullanılmak üzere bütçeye 35 milyon TL ödenek konuldu. Atasu, 28 Aralık 2010'da su tutmaya başladı, 17 Mayıs 2011'den itibaren de tam kapsamlı hizmet vermeye başladı. 35 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan baraj, Trabzon'un ve çevre belediyelerin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak.

AYASOFYA'NIN KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR
Ayasofya Müzesi'nin tarihi kimliğini ortaya çıkartmak için TOKİ ile birlikte sürdürülen "Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesinde 44 binanın kamulaştırması için vatandaşlara yaklaşık 40 milyon TL ödendi. Yıkım süreci tamamlandı. Peyzaj projesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan geçti. Rekreasyon düzenleme ihalesine bu yılın ilk bölümünde çıkılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 padişahın gözdesi 'değişimi' yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN