Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fındıkta 2023 vizyonu

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu "Fındıkta 2023 hedefimiz kaliteyi artırarak 1 milyon ton fındık üretmek ve fındık ihracatını 1 milyar dolara çıkartmak" diye konuştu

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Dünya fındık üretim ve ihracatının yaklaşık yüzde 75'lik kısmını elinde bulunduran Türkiye hedef büyüttü. Fındıkta 2023 hedefi üretiminde verim ve kaliteyi artırarak, fındığın tamamını iç ve dış piyasaya satmak. Halen 740 bin hektar alanda fındık tarımın yapıldığı ve son 10 yılın ortalamasına göre 600 bin ton civarında kabuklu fındığın üretildiği Türkiye'de, verim ve kalitenin artırılmasıyla 1 milyon tonun üzerinde bile üretim yapılabileceğine dikkat çekiliyor. Dünyada 1400'lü yıllarda ilk fındık ihracatının yapıldığı yer olarak bilinen Trabzon'da faaliyet gösteren Trabzon Ticaret Borsası (TTB) sektörde en etkili meslek örgütü konumunda bulunuyor. Fındığın Türkiye için stratejik bir ürün olduğunu belirten TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu "Fındıkta üretim ve ihracattaki büyük payımızı daha da arttırarak, daha çok kazanmalıyız" dedi.

VERİM VE KALİTE DÜŞÜK

Köleoğlu, fındığın ana üretim bölgesi olarak bilinen Doğu Karadeniz'de dekar başına verimin ortalama 100 kilo olduğuna dikkat çekerek "Fındık bahçeleri yaşlı ve bakımsız. Yeniden dikim ile gençleştirme yapılarak verim dekarda en az 150-200 kiloya kadar çıkarılmalı. Fındığa gösterilen ilgiyle bu oranın 250-300 kiloya kadar çıkabildiği biliniyor. Verim ve kalitenin artması üreticinin daha çok kazanması demektir" diye konuştu. Köleoğlu şöyle devam etti: "Trabzon'da normal şartlarda 55-60 bin ton dolayında olan üretimin 100 bin tona yükseltilebilmesi mümkündür. Bu aşamada devletin halen üreticiye dekar başına verdiği destekleme primini teşvik edici hale getirmek için kilo başına verilir hale getirmesi önümüzdeki süreçte mutlaka yapılmalıdır."

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Geçen yılın rakamlarına göre Trabzon'dan yapılan fındık ihracatından elde edilen gelirin Türkiye'nin yüzde 40'ına tekabül ettiğini hatırlatan Köleoğlu "2023 vizyonunda hedef 1 milyar doların üzerine çıkmaktır. Bu, Türkiye ihracatının da artması, fındık gibi net döviz kazandıran ürünle gerçek anlamda kar etmiş olmamız demektir. Bunun için halen 100 civarında ülkeye olan ihracatımızı mevcut tüm ülkelere, özellikle de büyük bir nüfusa sahip olan Çin'e yaymak zorundayız. Bunu başarabilirsek Türk fındığının önü açıktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındıkta 2023 vizyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN