Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örtüydü ekmek kapısı oldu

Bayburt'ta bir dönem kadınların örtünmek amacıyla kullandığı ehram, şimdi ekmek teknesi oldu. Koyun yününden yapılan ehramlar büyük ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Bayburt'ta, 1980'li yıllara kadar kadınların el dokuması tezgahlarda örtünmek amacıyla üzerine çeşitli renk ve motifler işleyerek ürettiği ehram, son yıllarda rağbet görmemeye başladı. Çağdaş sanatla geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında buluşturmak amacıyla memleketi Bayburt'un Baksı (Bayraktar) köyünde müze kuran Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, müzenin yanında oluşturulan atölyede bu kez kadınlara, yörede unutulmaya yüz tutmuş asırlık gelenek ehram dokumacılığının öğretilmesine ön ayak oldu. Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Sosyal Destek Programı kapsamında başlatılan, "Tezgahta Gelecek Dokumak" projesi sayesinde dokumacılığı öğrenen kadınların ürettiği ehramlar, moda dünyasında yer bulmaya ve ekmek teknesi haline gelmeye başladı.

50 KADIN EĞİTİM ALIYOR
İşkur 30, Baksı Müzesi de 20 kadına eğitim veriyor. Bu eğitimler kapsamında, ehramdan yatak ve masa örtüsü, yelek, ceket, heybe, şal, çanta gibi ürünler yapılarak, hem yurt içi hem de yurt dışına satılıyor. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, bölgede geleneksel bir dokuma kültürüne sahip olan, ancak her geçen gün unutulmaya yüz tutan ehramın yeniden kullanılması ve dünya modasına girmesi için çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Kadınları istihdam ettiklerini ifade eden Koçan, "Tamamen kadın iş gücünü aktive etmeye çalışıyoruz. Bayburtlu kadınların geleneksel giysisi, moda dünyasına da girmeye başladı. Beklentimiz, proje sonucunda belli kişilere tezgah kurarak, gerekirse evlerinde üretim yapmalarını sağlamak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örtüydü ekmek kapısı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN