Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trabzon, Arapların gözbebeği oldu

Trabzon'a Arap turist ilgisi her geçen yıl artıyor. Dağ ve yayla turizmi için gelen Arap turistler, sadece 1 yılda Trabzon'a 120 milyon dolar kazandırdı

Son yıllarda Türkiye'nin etkin dış politikasıyla değişen dengeler, Arapların Türkiye'ye olan ilgisini arttırdı. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki "One Minute" çıkışıyla Türkiye'ye gelen Arap turist sayısı artış gösterirken, Trabzon da bu artıştan payını aldı. Özellikle Uzungöl'ü tercih eden turistler, geçen yıl Trabzon'a 120 milyon dolar kazandırdı.

YILDA 120 MİLYON DOLAR

Trabzon'a gelen Arap turist sayısı, üç yıl içinde binler seviyesinden 2012 yılı sonu itibariyle 60 bin 177'ye yükseldi. Trabzon Valisi Recep Kızılcık, bu çerçevede her turistin ortalama 5 gün kentte kaldığını söyleyerek, "Harcamalarının 2 bin dolar olduğunu düşündüğümüzde Arap misafirlerimizin bize yılda bıraktıkları paranın 120 milyon dolar olduğunu düşünüyorum" dedi.

TRABZON'DA EV ALIYORLAR

Arapların Trabzon'dan ev alarak yazları buralarda kaldıklarını söyleyen Kızılcık, "Bu aynı zamanda ülkemize giren doğrudan sermayenin, direkt yatırımın da kaynağı haline gelmeye başladı. Bizi sevindiren diğer boyutu da budur. Hem turizme hem kültüre hem de doğrudan yatırım sermayesine çok ciddi katkılarını burada görmekteyiz" dedi Trabzon'a 2012 yılında yerli, batı ve doğu ülkelerinden gelen toplam turist sayısının 2 milyon 550 bin civarında olduğunu belirten Kızılcık, bu artışların yaşanmaya devam edeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzon, Arapların gözbebeği oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN