Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylada şenlik var

Sadece haziran ve ekim ayında düzenlenen Doğu Karadeniz'deki yayla şenliklerinin sayısı 150'ye ulaştı. Festivallere olan ilgi ise her geçen yıl artıyor

Bir zamanların doğal yaşamı yayla kültürü, artık turizmin en vazgeçilmez parçası haline geldi. Özellikle deniz, kum dışında tatil arayışında olanlara iyi bir alternatif sunan yayla şenlikleri son yıllarda yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Bölgede Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Giresun'da bin ile 2 bin 500 rakımlı 2 bini aşkın yaylanın 150'den fazlasında, haziran ayından ekim ayına kadar geleneksel olarak yayla şenliği ve festivaller yapılıyor.

EN MEŞHUR ŞENLİKLER

Yapılan şenlikler arasında en meşhurları arasında ise Rize'de yapılan Ayder, İkizdere Dağ Horozu, Anzer Bal, Güneyce Varda, Güneysu Handüzü, Ardeşen Golazeno, Rize Dağcılık ve Turizm şenlikleri yer alıyor. Trabzon'da Şalpazarı Ağasar, Kadırga, Sis Dağı, Sultan Murat, Akçaabat Hıdırnebi, Çaykara Kuşmer, Tonya Kadıralak, Düzköy Karadağ şenlikleri Giresun'da Kümbet, Bektaş, Sis Dağı, Karaovacık, Aksu yaylası şenlikleri büyük ilgi görüyor.

ŞENLİK İÇİN HER ŞEY BAHANE
Farklı adlar altında yapılsa da ortak amaçları bir araya gelip doğanın tadını çıkarmak olan şenliklerde Doğu Karadeniz oldukça zengin seçenekler sunuyor.Artvin'de yapılan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali, Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, Sarıgöl Boğa Güreşleri, Borçka Kafkas Arı ve Bal Festivali, Yusufeli Boğa Güreşleri, Çamlıbel, Karakucak Güreş ve Ardanuç Efkari Aşıklar Ardanuç şenlikleri bu festivallere örnek oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylada şenlik var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN