Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu mahallenin yüzde 80'i balıkçı

Almus Barajı kıyısında bulunan Yuvaköy'de yaşayan ailelerin yüzde 80'i geçimini balıkçılıkla sağlıyor.

Giriş Tarihi: 4.3.2013 12:17
Tokat'ın Almus ilçesi Kınık beldesine bağlı bir mahalle olan Yuvaköy, Almus Baraj Gölü'nün kıyısında doğal güzelliğiyle dikkati çekiyor. Önceden Almus'a bağlı bir köy olan Yuvaköy'de yaşayan insanların geçim kaynağı balıkçılık, tarım ve hayvancılık. 80 haneli Yuvaköy'de yaşayan ailelerin yüzde 80'i balıkçılıkla uğraşıyor.

Almus Balıkçılık ve Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Aydın Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahallelerinde yaklaşık 300 kişinin yaşadığını söyledi.

Kooperatiflerinin 1976 yılında faaliyete geçtiğini belirten Arslan, ''Mahallemizin yüzde 80'i balıkçılıkla uğraşıyor. Av yasağı geldiğinde mahallemizdeki genç ve orta yaştaki insanlar yazın inşaatlarda çalışmaya gidiyor. Balıkların yavrulama döneminde barajda bekçilik yapıyorum. Balıkçılıkla uğraştığımız için civar köyler arasında en az göç veren yerleşim birimiyiz'' diye konuştu.

Avlanan bütün balıkların kooperatifte toplandığını ifade eden Arslan, şunları aktardı:
''Kooperatif olarak köylülerimizin tuttuğu balıkları il ve ilçelere pazarlıyoruz. Toptan balık fiyatlarımız o günkü şartlara göre değişiyor. Balığa talep çok olursa veya talep az olursa onu da kendi aramızda ayarlıyoruz. Genelde sazanda toptan fiyatımız 4-5 lira civarında. Bayilerimiz var. Toptancılarımız alıp gidiyorlar. Bizden toptan balık alan müşterilerimizin söylediğine göre, tuttuğumuz balıklar Kuzey Irak ve Lübnan'a gidiyormuş. Köyümüz ekmeğini sudan ve taştan çıkarıyor. Bütün balıkçıların yakaladıkları balıkları kooperatife verme mecburiyetleri var. Aylık olarak ödemeleri yapılıyor.''

Arslan, ''Balıkçılarımız tehlikeyi sezdiklerinde balığa çıkmıyorlar. Çıktıkları zaman da can yeleklerini bulunduruyorlar. Yakın bir zamanda bir balıkçı arkadaşımız baraja düştü. Cesedi bulunamadı'' dedi.

Mahalle sakinlerinden Engin Arslan ise ''25 yıldır balıkçılıkla uğraşıyorum. İki günde bir balık tutmak için açılıyoruz. Yayın ve sazan balığı tutuyoruz'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu mahallenin yüzde 80'i balıkçı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN