Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da halk sinden bir yılda 111 bin kişi yararlandı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 49. Haftası kapsamında İl Halk Kütüphanesi'nde bir kutlama programı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 25.3.2013 15:14
Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, lerle ilgili bazı istatistikler paylaştı. Öztürk'ün verdiği bilgilere göre halk kütüphanesinden yararlanan kişi sayısı 2011'e göre yüzde 28 artarak 111 bine çıktı.

Mükemmel bir hizmet verdiklerini ifade eden Öztürk, 2011 ile 2012 istatistikleri arasında gözle görülür bir değişim yaşandığını söyledi. Öztürk, "Kitap sayımız hem güncellenmekte hem artmaktadır. Okuyucu sayımız 83 binden 111 bine çıktı. Bu da yüzde 28'lik bir artış olduğunu gösteriyor. Üye sayımızda ise yüzde 86'lık bir artış var. Bu sayı 5 bin 942'de 10 bin 569'a çıktı. Ödünç verilen kitap sayısı 2011'de 16 bin 364 iken 2012'de 20 bin 797 oldu. Süreli yayın ve çeşitlerinde 118'den 160'a çıktık." şeklinde konuştu. Personel sayısının da artığı bilgisini paylaşan Öztürk, 11 personel sayısının 19'a çıktığını açıkladı.

Bilgi ve kültürel mirasların paylaşılması için kütüphanelerin önemine değinen Vali Yardımcısı Özgür Arslan ise, kütüphanelerin bilginin yayılmasını sağlayan en önemli alanlardan biri olduğunu ve toplumsal değişimde halk kütüphanelerinin küçümsenmeyecek payının olduğunu kaydetti.

Programda dünyanın farklı şehirlerinde uygulanan kütüphane tasarımları ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Birbirinden ilginç tasarımlar, toplantıya katılanlar tarafından ilgi ile izlendi. Kütüphanelerdeki yeniliklerle ilgili hazırlanan sokak röportajının yayınlandığı sırada ise salonda bulunanlar kahkahaya boğuldu.

Öte yandan İl Halk Kütüphanesi okul öncesi bölümünden faydalanan küçük yaştaki öğrenciler de kütüphanelerle ilgili şiirler okudu. Programın sonunda şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenler ödüllendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum'da halk kütüphanesinden bir yılda 111 bin kişi yararlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN