Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Martılar buzun çözülmesini beklemedi

Giriş Tarihi: 26.3.2013 15:31

'da havaların soğumasıyla göç eden martılar, yüzeyi tamamen buzla kaplanan 'ne bu yıl erken geldi.

'da havaların soğumasıyla göç eden martılar, yüzeyi tamamen buzla kaplanan 'ne bu yıl erken geldi.
Gölün yüzeyinin buzla kaplı olması nedeniyle yem bulmakta zorlanan martıların aç kalmaması için Çıldır Belediyesi ve bölgede bulunan bir işletme sahibi tarafından her gün ekmek, atık yiyecekler ve balık bırakılıyor.

Ardahan Orman ve Şu İşleri Şube Müdür Vekili Aykut Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çıldır Gölü'ne martıların geçen yıla göre erken gelmeye başladığını söyledi.

Erdoğan, havaların bölgede ısınmasıyla donan gölün buz tutan yüzeyinin çözülmeye başladığını, her yıl bölgeye gelen martıların da göle dönüş yaptığını belirtti. Martıların erken gelmesiyle ilgili bilimsel bir çalışmalarının yapılmadığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Hava sıcaklığının düşmesiyle göç eden martılar bugünlerde gelmeye başladı. İlginç olan buzlar çözülmeden geldiler. Daha önceki yıllarda buzlar çözülünce gelir, yaz ayları boyunca burada gölden beslenirlerdi. Bize göre bu durum havaların ısınmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu martılar Van Gölü martılarından oluşuyor, hangi sıcak bölgelerden geldikleri konusunda da elimizde bir çalışma bulunmuyor.''

Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün ise martıların yaklaşık bir ay erken gelmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.
Martıların aç kalmaması için yemleme çalışması başlattıklarını ifade eden Aygün, ''Martılar için göle ekip görevlendirdim. Ekmek ve atık yiyeceklerin tümü toplanıp göl üzerinde martılara bırakılıyor. Özellikle kurumlardan aldığımız gıdaları her gün martılar için buzun üzerine bırakıyoruz'' dedi.

Çıldır Gölü kıyısında balık lokantası işleten Atalay Uzunkaya da her gün balık atıklarını buzun üzerine bıraktığını belirtti. Uzunkaya, şunları
kaydetti:
''Martılar bu yıl çok önceden gelmeye başladı. Bunlar bizim güzelliklerimizdir. Aç kalmamaları için belediye ve bizler seferber olduk. Her gün balıklardan oluşan atıkları veriyorum. Günlük buz üzerine onlar için balık atıkları bırakıyorum. Çünkü buz çözülene kadar yani balık avlamaya başlayana kadar biz onlara bakacağız.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Martılar buzun çözülmesini beklemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN