Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te hayvanlar meralara çıktı

Son yılların en çetin kışını yaşayan 'te, havanın mevsim normallerine dönmeye başlamasıyla birlikte yaklaşık 7 aydır ahırlarda beslenen hayvanlar da meralara çıkarılmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 9.4.2013 11:29
Kışın şiddetli ve soğuk geçtiği 'in ilçelerinden biri olan Tatvan ilçesinde, küçük ve büyükbaş hayvanlar uzun bir aradan sonra meralarda otlatılmaya başlandı. Son iki haftadır güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte hayvanlarını ahırlardan çıkardıklarını ve otlatmak için meralara götürmeye başladıklarını belirten besici Murat Yavuz, bu yıl Bitlis'te kış mevsiminin çetin geçmesi nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Yem stoklarının tükendiğini ve artık yem alacak durumlarının kalmadığını dile getiren Yavuz, baharın geç olsa da gelmesine sevindiklerini kaydetti.

Yem stoklarının tükenmesi üzerine hayvanlarının çoğu kez aç kaldığını belirten besici Nuri Sezgin ise, 'Allah'a şükür sonunda güneşin yüzünü gördük. Bu yıl o kadar kar yağışından sonra baharı dört gözle bekliyorduk. Karın kalkması ve baharın gelmesiyle birlikte yaklaşık 7 aydır ahırda zar zor beslediğimiz hayvanlarımızı meralara çıkarmaya başladık. Akşama kadar meralarda otlatıp akşamüzeri de koyunlarımızı yine ahıra geri götürüyoruz' dedi.

Meralarda bu yıl bol yağış olması sebebiyle yeteri kadar yeşillik oluştuğunu belirten besici Yaşar İlgörmüş ise, kış aylarının tüm besicileri mağdur ettiği için bir sonraki kışa daha iyi hazırlık yapacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitlis'te hayvanlar meralara çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN