Rize'nin ilçesinde sahili istila eden böceğin türü belirlendi

Rize'nin ilçesinde son 1 hafta içerisinde özellikle park alanlarında görülen ve ilçe halkını tedirgin eden böceğin kızılağaç zararlısı olarak bilinen 'Agelastica alni Coleoptera' cinsi bir böcek türü olduğu belirlendi.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 09:51
Mor görünüşlü mavi renkte ve yaklaşık 7 mm boyunda olan böcek türünün larvaları siyah renkte ve 12 mm kadar.
Konu ile ilgili Rize İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 'Karadeniz bölgesinde özellikle kuytu alanlarda, fazla güneş almayan nemli yerlerde kızılağaç yapraklarında beslenerek önemli zarara neden oluyor.

Bunun yanında epidemi yaptığı bazı yıllarda kızılağaç yanında fındık yapraklarının taze sürgünlerinde beslenerek zarara yol açabiliyor. Basında gündeme gelen haberlere istinaden bölgemizde bu böcek türünün önemli bir zararı olmayıp 2013 yılında ilkbaharda hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle 'nde erginlerin erken çıkış yapmaları sonucu henüz tam yaprak teşekkülü oluşmadığından besin bulamamasından dolayı toplu olarak açlıktan ölmeleridir.

İnsan ve çevreye herhangi bir zararı bulunmamakta olup mücadeleyi gerektirecek seviyede ekonomik eşiğe ulaşmamıştır. Konu ile ilgili olarak İl ve İlçe müdürlüğü teknik personelimiz tarafından çalışmalara devam edilmektedir' denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize'nin Çayeli ilçesinde sahili istila eden böceğin türü belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN