Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç köklerinden müze

Kültür ve Turizm Müdürlüğü, emekli öğretmen Rıza Kara'nın ağaç köklerinden oluşturduğu 120 doğa ve hayvan figürünü satın alarak "Kök Müzesi" açtı.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 15:33
Kültür ve Turizm Müdürlüğü açtığı "Kök Müzesi"nde, Şiranlı emekli öğretmen Rıza Kara'nın ağaç köklerinden hazırladığı 120 doğa ve hayvan figürünü sergiliyor.

Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür Merkezi fuayesinde, Kök Müzesi oluşturmak için Ankara'da yaşayan emekli öğretmen Rıza Kara'dan, ağaç köklerinden hazırlanmış 60 doğa ve hayvan figürü satın aldıklarını belirtti.
Kara'nın, 29-31 Mart'ta İstanbul Feshane'de düzenlenen "Gümüşhane Günleri"ne yaptığı eserlerle katıldığını ifade eden Yalçın, "Valimiz Yusuf Mayda'nın talimatıyla buradan da 60 figür aldık. Tüm eserleri müzemize yerleştirdik" dedi.

Kara'nın eserleriyle ağaç köklerinden de sanatsal ürünler yapılabileceğini gösterdiğini kaydeden Yalçın, "Kendisi uzun süredir bu çalışmayı yapıyordu. Figürler tamamıyla ağaç köklerinden. Eserlere bakıldığında kuş, kaplumbağa, yılan gibi çok sayıda hayvan figürünü görmek mümkün" diye konuştu.
Yalçın, kök müzesinin Gümüşhane Kent Müzesi'ne yakın olduğunu belirterek, hem Gümüşhane Kent Müzesi'ne hem de çok sayıda etkinliğin düzenlendiği Kültür Merkezi'ne gelen ziyaretçilere toprak altındaki yaşamı görme imkanı sağladıklarını söyledi.

"Kertenkeleye benzeyen ağaç kökü ilk objem oldu"
Emekli öğretmen Rıza Kara ise 11 yıl önce emekli olduğunu ve baba ocağı Şiran ilçesinin Yeniköy köyüne yerleştiğini anlattı.
Ağaç oyma sanatına çocukluk yaşlarında ilgi duymaya başladığını, boş zamanlarını ağaç oymacılığıyla değerlendirdiğini ifade eden Kara, şöyle dedi:
"Emekli olup köyüme döndükten sonra ağaç köklerini araştırmaya başladım.

Köyümüzün ormanında gördüğüm kertenkeleye benzeyen ağaç kökü ilk objem oldu. Hem kendim ormanda arama yaptım hem de köylülerimizden, buldukları ya da çıkardıkları ağaç köklerini almaya başladım. Kökler çok değişik çağrışımlar uyandırıyor. Su samurundan kaplumbağaya, sürüngenlerden kanatlılara çok değişik hayvan figürleri ortaya çıktı. Çalışmalarıma çok ilkel ortamda, bazen evimizin odunluğunda çalıştım ancak ortaya çıkan figürler bana güç veriyor, sıkıntılarım mutluluğa dönüşüyordu."

"'Aynaya 8 bin, kaplumbağaya 2 bin lira teklif ettiler"
Kara, kış aylarında Ankara'ya gittiğini, çok sayıda ağaç kökünü yanında götürerek sanatına Ankara'da devam ettiğini söyledi.
Geçen ay İstanbul'da düzenlenen Gümüşhane Feshane Günleri'ne katılarak 60 figürden oluşan stant açtığı kaydeden Kara, şöyle konuştu:
"Stantta aynaya 8 bin, kaplumbağaya ise 2 bin lira teklif ettiler ama satmadım.

Feshane Günleri'ne katılan Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, bana çok büyük ilgi gösterdi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü aracılığıyla sergilediğim tüm figürleri satın alacaklarını söyleyince 60 figürü Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim ettim. Köyümde de daha önce 60 figürü ilimizin turizmine katkı sağlamak amacıyla çok az ücretle satmıştım."

Amacının insanların doğadaki ayrıntıları, incelikleri görmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Kara, "Çok basit gibi görünen figürler, doğanın muhteşem güzelliğini tanımamıza olanak sağlıyor" dedi.
Kara, Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde üç kez kök sergisi açtığını, sergiye Marmara Bölgesi iş adamları ile turizm işletmelerinin büyük ilgi gösterdiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç köklerinden müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN