'da kayısılı yemek ve tatlı yarışması

Türkiye'nin tanınmış gurmelerinin jüri üyesi olacağı yarışmaya isteyen herkes katılabilecek.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 16:05
'da kayısılı yemek ve tatlı yarışması düzenlenecek.
Malatya Valisi Vasip Şahin, valilikte düzenlediği basın toplantısında, Malatya'nın tarımsal anlamda en önemli zenginliğinin kayısı olduğunu anımsattı.
Kentin kayısı konusunda dünyada rakipsiz, tekel konumunda olduğunu dile getiren Şahin, dünyanın kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin buradan karşılandığını söyledi.

Şahin, kayısının katma değeri daha da yüksek bir ürün haline getirilmesi, üreticinin daha çok kazanması için çalışmalar yürüttüklerini, bu anlamda Kayısı Araştırma Geliştirme Vakfı öncülüğünde "Malatya Kayısılı Yemek ve Tatlı Yarışması" düzenlemeyi düşündüklerini kaydetti.
Daha önce de yapılmaya çalışılan benzer organizasyonların il içerisinde, amatör kaldığını aktaran Şahin, bu yarışmaya profesyonellerin de davet edildiğini açıkladı.

Türkiye'nin tanınmış gurmelerinden yaklaşık 20 kişinin katılımıyla jüri oluşturduklarını kaydeden Şahin, yarışmayı Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu'yla ortaklaşa yürüteceklerini söyledi.

Şeflerin canlı performans sergileyerek tatlı ve yemekleri jürinin karşısında 45 dakika içerisinde hazırlayıp takdim edeceğini belirten Şahin, "Böylece Malatya'nın hem yemekleri hem de kayısısı tekrar gündeme getirilmiş olacak" dedi.

Vasip Şahin, yarışmada farklı alanlarda dereceye girenlerin altınla ödüllendirileceğini sözlerine ekledi.
Vatandaşların, evlerinde hazırladıkları kayısılı yemek ve tatlılarla yarışmaya katılabilecekleri kaydedildi.
10-12 Mayıs'ta gerçekleştirilecek yarışmayla ilgili bilgiye Malatya Valiliği'nin resmi internet sitesi "www.malatya.gov.tr"den ulaşılabileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya'da kayısılı yemek ve tatlı yarışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN