Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıcılar 'na hayran kaldı

Giriş Tarihi: 7.5.2013 12:37

Oltu ve Şenkaya Bal Üreticileri Birliği üyesi arıcılar, gezi için gittikleri Ardahan ve Posof dönüşü Ilgar Dağları'nda mola verdiler.

Ardahan'daki Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü ve Posof'taki Ana Arı Üretim Merkezi'ni ziyaret eden arıcılar, gezi sonrası dönüş güzerg'hı olarak Ilgar Dağları'nda bir dizi incelemelerde bulundular.

Oltu ve Şenkaya'daki birlik üyesi arıcılar, teknik arıcılık konusunda bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla gerçekleştirdikleri ziyaret sonrası yöredeki arıcıların kullandığı Ardahan ili ile Damal ilçesi arasında 2 bin 500 metre rakımlı Ilgar Dağlarının çiçek florasını incelediler.
Yapılan araştırmalarda 1550 farklı çiçek türünün bulunduğu tespit edilen Ilgar Dağlarının polen ve nektar bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahip olduğu biliniyor.

'ndaki çiçek florasını inceleyen Oltu ve Şenkaya Bal Üreticileri Birliği üyesi arıcılar, dağın arıcılık için oldukça ideal ve yüksek bir çiçek florası barındırdığını belirterek, 'Ilgar Dağı gibi böylesine güzel ve verimli ortamlar arılar ve arıcılar için tercih edilen oldukça ender mek'nlardır. Ilgar Dağlarında yapılan arıcılık faaliyetleri buralardan elde edilen balın kalitesine de yansıyor.' şeklinde konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıcılar Ilgar dağı'na hayran kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN