Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nemrut'ta karlı pekmez keyfi

Havaların ısınmasıyla birlikte Bitlis sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı eteklerinde biriken temiz kar ile pekmezin buluşmasını sağlayan doğaseverler Nemrut'a akın ediyor.

Giriş Tarihi: 23.5.2013 15:36
Bitlis'in Ahlat ilçesinde havalar ısınmaya başlayıp karlar da eriyince ilk akla gelen karlı pekmez olur. Bitlis sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı'nın eteklerinde de hala erimeyen karlar ise tam karlı pekmez tiryakilerinin uğrak yerlerinin başında geliyor. Nemrut'un eteklerindeki temiz karla pekmezin zirvede yenmesi ise farklı bir lezzet oluşturur.

Ahlat'ta faaliyet gösteren Selçuklu Fotoğrafçılık Kulübü üyeleri ise, etkinlikleri çerçevesinde yanlarında götürdükleri pekmezi Nemrut Dağı eteklerinde kara bulayarak zirvede karlı pekmezin tadına vardı. Selçuklu Fotoğrafçılık Kulübü üyelerinden Ali İhsan Gülcü, Nemrut'un yüksek kesimlerine çıkarak hem fotoğraf çekmek hem de karlı pekmezin tadına varmak için çaba sarf ettiklerini anlatarak, 'Karlı pekmez; karın temiz yerinden alınıp üzerine pekmez dökülerek yapılan doğal bir dondurmadır. Karın üzerine pekmez dökülerek yapıldığından adına karlı pekmez denir. İlçemizde de özellikle yüksek kesimlerinde ve Nemrut eteklerinde bu mevsimde kar bulunur.

Fazla güneş görmeyen yerlerde, karların biriktirildiği büyük kar çukurları vardır. Bu karlar metal veya sert cisimlerle üstü temizlenir ve karın en temiz yerinden alınarak bir tabağa bırakılır. Üzerine pekmez dökülerek yenilir. İlçemiz de ise yıllarca kar kuyularında biriktirilen karlarla dondurma yapılırdı. İnsanın içini ısıtan pekmezin karla buluşmasının tadına bakmak için insanların bu aylarda yüksek kesimlere çıkmaları kaçınılmaz oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nemrut'ta karlı pekmez keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN