Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyete 'light ' silah

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Samsun birçok alanda olduğu gibi silah üretiminde de öncü. Kentte üretilen silah markası 'Canik', yeni dizayn edilen polimer gövdeli 'light' (hafif) formuyla polis ve özel harekatçıların da gözdesi oldu. Şirketin genel müdürü Cahit Utku Aral, 745 gram ağırlığındaki TP-9 adlı silahın Emniyet Genel Müdürlüğü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı tarafından test edileceğini söyledi. '

CANİK 55' ADI DEĞİŞTİ

Samsun denilince akla gelen markalardan biri ise ünlü silah markası 'Canik'. Silahı üretim yerinde görüp incelemek üzere fabrikasına gittik. Fabrikada Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cahit Utku Aral ile sohbet ettik. Aral, ilk olarak 'Canik 55' olarak bilinen marka adını bu yıl başından itibaren 'Canik' olarak değiştirdiklerini söylüyor. Fabrikadaki yıllık silah üretiminin 65 bin civarında olduğunu anlatan Aral, "Üretimimizin yüzde 85'ini ihraç ediyoruz. Burada üretilen silahlar Amerika, Avrupa ve Afrika'da birçok ülkeye gidiyor" diyor.

POLİMER GÖVDELİ SİLAH
İki yıl önce daha hafif bir silah üretmek için bir proje başlattıklarını anlatan Aral şunları söylüyor: "Türkiye'nin ilk polimer gövdeli silahını ürettik. TP-9 adlı silahın ağırlığı sadece 745 gram. Diğer tabancalardan ortalama 500 gram daha hafif. Uzun süre silah taşıyanlar için tasarlanmış bir silah." Bu silahın Emniyet Genel Müdürlüğü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın da dikkatini çektiğini kaydeden Aral, "Emniyet Genel Müdürlüğü polimer gövdeli silah alımı yapılabilmesi için ihale şartnamesini değiştirdi. Daha önceki şartname polimer gövdeli silahları kapsamıyordu. Biz de ilk kez bu yıl ihaleye girip teklifimizi verdik. Özel Harekat Daire Başkanlığı da TP-9'u test edecek. Türkye'de ilk kez bir silah 50 bin mermi atım testine sokulacak."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyete 'light ' silah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN