'Samsun tam yol ilerliyor'

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 2023'te Türkiye'nin en büyük ilk 10 kenti arasında olmayı hedeflediklerini söyleyerek "Samsun tam yol gidiyor" dedi

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, sahilde bulunan Bandırma Vapuru'nun güvertesine çıkıp SABAH'a Samsun'un hedeflerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun'a çıktığı Bandırma Vapuru'nun kopyası olan geminin yanı başında konuştuğumuz Vali Aksoy, kent olarak hükümetin 2023 hedefine odaklandıklarını söyledi.

HEDEF İLK 10

Aksoy, "Hükümet, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini koydu. Biz de Samsun olarak Türkiye'nin ilk 10 kenti arasında yer almayı hedefliyoruz. Bu konuda valiliğimiz öncülüğünde belediyemiz, üniversitemiz, ticaret odamız ve ilgili tüm kurumlarla bu çalışmaları sürdürüyoruz. Samsun'un lojistik merkez haline gelmesi adına önemli projelerimiz var. Lojistik merkez kurmayı hedefliyoruz. Bu konuda önemli mesafeler aldık. Samsun tarımda, sanayide, ticarette, turizmde ve sağlıkta önemli potansiyeli olan bir kent. Ayrıca bulunduğu yer itibariyle çevre ülkelerle de irtibata geçebilecek konuma ve potansiyele sahip. Rusya başta olmak üzere kuzeydeki ülkelerle ilişkilerimiz gelişiyor. Ama biz sadece kuzeyi değil, Afrika'yı, Uzak Doğu'yu hatta tüm dünyayı pazar olarak görüyoruz. Buralara ihracat yapan firmalarımız var. Bunların sayısını artırmamız gerekiyor." diye konuştu.

2023 HEDEFİNE 'TAM YOL'

Samsun'un tarım, turizm, ihracat ve lojistik mastır planlarının hazır olduğunu belirten Aksoy, "Neyin nasıl yapılacağını bilen, yol haritasını ortaya koyabilen bir kentiz. Samsun 2023 hedefine doğru tam yol gidiyor" dedi. Ekonomik gelişmelerin yanı sıra Samsun'un aynı zamanda spor kenti olma yolunda da hızla ilerlediğini kaydeden Aksoy, "Kentimiz ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilecek konuma geliyor. Eğitim ve kültürel alanında da şehrimizi en üst seviyeye çıkarmayı hedeliyoruz"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Samsun tam yol ilerliyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN