Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Samsun'un 'İstiklal'i

Özellikle şehir dışından gelenlerin ilk ziyaret ettiği yer olan meşhur Çiftlik Caddesi araç trafiğine kapatılacak

Samsun denilince akla gelen ilk yerlerden biri meşhur Çiftlik Caddesi. Nam-ı diğer 'İstiklal'... Yaklaşık 700 metre uzunluğundaki caddenin tamamen araç trafiğine kapatılması planlanıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı dev proje ile cadde açık bir alışveriş merkezi havasına bürünecek. Caddenin yeni halinin proje fotoğrafları ise görenlere İstanbul'daki İstiklal Caddesi'ni anımsatıyor.

ESNAF ÇİLEDEN ÇIKMIŞ

Samsun'un İstiklal'ini görmek ve projenin kentte nasıl bir değişim yaratacağını gözlemlemek için Çiftlik Caddesi'ne gittim. Kuyumcudan markete, giyim mağazasından restorana, kafeteryadan eğlenceye kadar tüm ihtiyacı karşılayacak mekanlar caddede toplanmış. Burada ilk göze çarpan şey yoğun araç trafiği. Yaklaşık 14 metre genişliğindeki Çiftlik Caddesi'nde çift şeritli yolun tek şeridini park eden araçlar kapatmış. Kalan diğer şeritte ise trafik tek yönde ağır aksak işliyor. Caddedeki araç yoğunluğu esnafı çileden çıkarmış. Her ne kadar kaldırımlar geniş olsa da vatandaşlar da bu durumdan şikayetçi. Hemen herkes caddenin araç trafiğine kapatılmasından yana.

DERNEK KURULDU
Öyle ki cadde esnafı bu amaçla Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği'ni kurmuş. Derneğin başkanı emekli öğretmen Cihat Karaman (60), "Samsun denince akla Çiftlik gelir. Burayı güzelleştirmek için 2010 yılında dernek kurduk" dedi. Caddede takı ve çanta mağazası bulunan Hakan Köseoğlu "Yayaların rahatlıkla yürüyebileceği şekilde düzenlenmesiyle vatandaşlar buraya akın edecek" diye konuştu. 35 yıldır esnaflık yapan Dursun Özdemir ise eskiden müşterilerin rahatça alışveriş yaptığını araç trafiğinin artmasıyla yoğunluğun azaldığını söyledi. Özdemir, "Proje caddeye yeni bir kimlik kazandıracak" dedi. Belediye projeyi 2014'ün sonuna kadar tamamlayacak.

ALIŞVERİŞİN KALBİ OLACAK
Yaklaşık 100 esnafın üye olduğu derneğin çabasıyla belediyenin yeni bir proje başlattığını belirten Cihat Karaman, "Proje ile Çiftlik açık alışveriş merkezine dönüşerek 'Cadde AVM' olacak. Öncelikle caddede yer alan 80 binanın dış cephesi modern bir şekilde yenilenecek. Daha sonra altyapı çalışmaları başlayacak. Cadde trafiğe kapatılınca, doğal taşla kaplanacak. Yürümeye engel olan direkler kaldırılıp, havadan aydınlatma sağlanacak. Burası ışıl ışıl, kentte alışverişin kalbi haline gelecek. Caddenin yeni yüzünü görmek için heyecanlıyız" diyerek düşüncelerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun'un 'İstiklal'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN