Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kaçak avlananlara göz açtırılmıyor

Giriş Tarihi: 19.6.2013 16:21

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında yasak olmasına rağmen, iç sularda kaçak olarak avlanmaya devam eden şahıslara karşı yürüttüğü mücadeleyi sürdürüyor.

Mesai saatleri dışında ve hafta sonları da sürdürülen denetimlerde, kaçak olarak avlanmayı sürdüren vatandaşların malzemelerine el konularak, idari para cezası uygulanıyor. Özellikle Karasu Nehri boyunca sürdürülen mücadelede kaçak avcılar ekipleri gördüklerinde tüm malzemelerini bırakarak kaçmayı tercih ediyor.

TAVİZ VERİLMEYECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, yürütülen mücadelenin yasak boyunca devam edeceğini, kaçak avlanmaya asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Hafta sonu ekiplerinin yürüttüğü denetimlerde 42 adet balık avlama malzemesi ve yaklaşık 200 kg balığa el koyduklarını belirten İl Müdürü Erdem Karadağ, kaçak avcıların tatlı sularda yaşayan balık nesline ve 'ın biyo çeşitliliğine çok büyük zararlar verdiğini kaydederek, böyle bir duruma göz yummayacaklarının bilinmesini istedi. Sivil ekipler tarafından yapılan denetimlerde serpme, germe, tırıvırı, olta vb birçok avcılık malzemesine el konulduğunu belirten Karadağ, 100 kilosu canlı olmak üzere, 200 kilo civarında balığa el koyduklarını söyledi.

Canlı ele geçirilen balıkların Fırat nehrine bırakıldığını söyleyen İl Müdürü Erdem Karadağ, ölmüş halde bulunan balıkların ise hayır kurumlarına dağıtıldığını kaydetti. Avcıların ekipleri görür görmez tüm malzemelerini bırakarak kaçması nedeniyle idari para cezası uygulanmadığını vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, yakalanan avcıların 923 TL idari para cezasına maruz kalacağını, jandarma teşkilatı ile işbirliği içerisinde bu denetimlerin devam edeceğini söyledi.

1 Temmuz'a kadar iç sularda avlanma yasağının süreceğini kaydeden Karadağ, avcıların bu tarihe kadar sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. İçinde bulunduğumuz dönemin balıklar için yavrulama dönemi olduğunu kaydeden Karadağ, sahip olduğumuz kaynakların korunması için vatandaşların da duyarlı olmalarının şart olduğunu ifade etti. Diğer önemli bir konunun da tüm yıl boyunca yasak olan tırıvırı kullanımı olduğunu söyleyen İl Müdürü Erdem Karadağ, tırıvırı denilen av aletinin hem satışının, hem de kullanımının yasak olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan'da kaçak avlananlara göz açtırılmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN