Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın Mihraplı Yeni Camii restore ediliyor

Yeni Camii'nde restore çalışmaları yapan nakkaş ustalarının el becerileri ile süsledikleri altın işlemeler dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 24.6.2013 16:26
'da yıllarca Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeliğini yapan Hacı Hulusi Efendi'nin ilim ve fıkıh dersleri verdiği Yeni Cami'nin restore çalışmaları devam ediyor. Elazığ Yeni Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin Başkanı Avukat Ömer Faruk Budak yaptığı açıklamada, "Bu cami 1950 yılında ibadete açıldı. Merkez İzzet Paşa Camii açılana kadar merkezdeki protokol cami unvanını taşıdı. Caminin manevi bir özelliği var. Bediüzzaman Hazretleri'nin talebesi Hacı Hulusi Bey 1950 yılında emekli olması ile birlikte inşa ettiriyor. 1986 yılına kadar Elazığ'da bulunduğu süre içerisinde beş vakit namazını burada eda etmiştir. Üstad'dan hatıra dinlemek isteyenler, risale ile ilgili soru sormak isteyenler genelde Hulusi abi ile bu camide karşılaşmışlar." dedi.

2012 yılında camiyi restore etme kararı aldıkları belirten Budak, "Restore işi yaparken manevi özelliğine uygun olsun diye iç mimar bir arkadaş ile görüşme sağladık. Ustanın çizmiş olduğu reçete doğrultusunda hareket ettik. Tamamen el işçiliği kullanıldı. Yazıların okunabilmesi için mikro altın denilen bir malzeme kullandık. Halkımızın ve inanan kardeşlerimizin istifadesi amacı ile maneviyat değeri inşallah yüksek olur." şeklinde konuştu.

Nakkaş ustası Umut Bakırtaş ise "Bu cami eski hali ile kullanılamaz halde idi. Şu an restoresi bitmiş durumda."dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Mihraplı Yeni Camii restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN