Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasaklı yaylalarda koyun kırpma şenliği

Giriş Tarihi: 27.6.2013 12:31

Hakkari'nin ilçesinde bulunan ve adı önceki yıllarda çatışmalarla anılan Tekeli bölgesinde 20 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen koyun kırpma şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Hakkari'nin ilçesindeki Tekeli bölgesinde, 20 yıl aradan sonra ilk kez koyun kırpma şenliği düzenlendi.

Türkiye, İran ve Irak sınırlarının kesişme noktası olan ve adı önceki yıllarda çatışmalarla gündeme gelen Tekeli bölgesi, çözüm süreci ile tarım ve hayvancılığa açıldı.

Uzun yıllar bölgede süren operasyonlar nedeniyle vatandaşların gidemediği yayla ve meralarda, sağlanan huzur ortamının ardından silah ve top
sesleri yerine koyun ve kuzu sesleri yankılanıyor.

Hayvancılığın yeniden canlanmaya başladığı bölgede bir yıl öncesine kadar yasaklı olan yayla ve meralara çıkan vatandaşlar, 20 yıl aradan sonra ilk
kez koyun kırpma şenliği düzenledi.

Yaylada bir araya topladıkları koyunları tek tek kırpan vatandaşlar, renkli görüntüler oluşturdu. Çözüm sürecinin başlamasıyla koyun satın alarak hayvancılık yaptığını belirten köylülerden Hasan Atilla, daha önce çatışma ve operasyonlarla anılan yaylaların, çözüm süreci ile hayvancılığa açıldığını söyledi.

Tekeli bölgesindeki yaylaları 20 yıldır kullanamadıklarını anlatan Atilla, "Şimdi buralarda hayvanlarımızı besliyor, kuzularımızı kırpıyoruz. Süreçten sonra rahat bir nefes aldık, artık hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Bölgemizde silah, top ve uçak sesi yerine artık kuşların ve koyunların sesi duyuluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasaklı yaylalarda koyun kırpma şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN