Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolları açılan yaylacılar rahata kavuştu

'nın Örencik Köyü'ne bağlı Boruk Yaylası'nın yolunun yapıldığı, at sırtında yol alınan yayla yolunun yapılmasıyla yaylacıların yol sorununun giderildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 3.9.2013 10:47
'nın Doğanşehir İlçesi Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin yaptığı çalışmalarla Örencik Köyü Kurudağ Mezrası Boruk Yaylası'nın yolu kullanıma açıldı.
Konuya ilişkin açıklama yapan Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, 'Boruk yaylası bölge halkı tarafından özellikle yaz aylarında yaylacılık faaliyetleri yürütmek üzere yoğun olarak kullanılıyor. Bölgede ciddi bir küçükbaş hayvan varlığı bulunuyor. Özellikle keçi sütü yoğun olarak işleniyor. Arıcılık faaliyetleri azımsanmayacak seviyede. Bu seneye kadar yöre halkı için geçimini temin etmek üzere bu yaylaya gelmek hem bir zorunluluk hem de büyük bir zorluktu.

Yol olmayınca yaylada yaz ayları boyunca yaşamak durumunda olan vatandaşlarımız eşyalarını bile at sırtında taşımak mecburiyetindeydi. Vatandaşlarımız istedikleri zaman ihtiyaçlarını temin etmek üzere köylerine gidip gelemiyorlardı. Geçen sene bölgeyi ziyaret etmek isteyen meslektaşım bile yolu at sırtında uzun bir sürede kat etmiş. Biz bu sene kendi aracımızla kısa bir sürede yaylaya ulaştık. Bu çalışma sayesinde Yaylacılık faaliyetlerinin artarak devam edeceğini ümit ediyorum' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolları açılan yaylacılar rahata kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN