Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef1 milyon turist

Safranbolu turizmde hedef büyüttü. Geçen yıl 600 bin turisti ağırladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Necdet Aksoy, "Yeni hedefimiz kongre turizmiyle birlikte 1 milyon turisti ağırlamak" dedi

Karabük, tarihi ve turistik ilçesi Safranbolu'yla turizmde çıtayı yükseltiyor. UNESCO tarafından Dünya Miras şehirleri listesine alınan Türkiye'nin ilk ilçesi olma özelliğini taşıyan Safranbolu halkı kültür ve tarihi mekânlarına koruyarak sahip çıkıyorlar. Turist sayısı geçen yıla göre yüzde 25 artan Safranbolu'nda 1 milyon turist hedefleyen Belediye Başkanı Necdet Aksoy, geçen yıl 204 bin turisti ağırladıklarını bu rakamın günübirlik gelen turistlerle birlikte 600 bine ulaştığını belirterek, "1 milyon rakamına ulaşmak için kongre turizmi için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" dedi

PLAN HAZIR, HEDEF 1 MİLYON

Yıl içinde bir 'master plan' dâhilinde tanıtım çalışmaları başta olmak üzere bir dizi çalışma yaptıklarını söyleyen Aksoy, geçen yıl yerli ve yabancı 204 bin turist geldiğini, bu rakamın günübirlikçilerle birlikte 600 bine ulaştığını söyleyerek, "Şehrimize gelen turist sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 25 arttı. Bu kendiliğinden olmuyor, Safranbolu'yu tanıttıkça oluyor. Bir sonraki yıl inanıyorum ki bu seneki tanıtımla beraber daha yüksek bir turizm sayısına ulaşacağız. Hedefimiz 1 milyon turisti yakalamak. Bu hedefe bizi ulaştıracak her türlü tanıtım argümanını kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

'KONGRE TURİZMİ DE OLACAK'
Kongre turizmini mutlaka ilçeye yerleştireceklerini vurgulayan Aksoy, ilçede kültür turizminin yerleştiğini belirterek, "Şimdi gerek öğretmen evi inşaatı tamamlandı ve 300-350 kişilik toplantı salonları ortaya çıkıyor. 2 toplantı salonumuz var. Her türlü toplantıyı yapabilecek kapasitede, lükste ve alt yapısını oluşturduğumuz salonumuz var. Yine beş yıldızlı otelde de en az 3-4 tane toplantı salonları 100-200-300 kişilik toplantı salonları oluşturulacak. Bunlar da devreye girdiğinde Safranbolu'da mekân ihtiyacını ortadan kaldırmış olacağız" dedi.

UZAKDOĞU İLK SIRADA

Safranbolu'ya en çok Güney Kore, Tayland, Japonya turist geliyor. Ancak yeni destinasyonlarla Arap ülkelerinden turistlerin de ilçeye gelmesi hedefleniyor. Bunun yanında Avrupa ülkelerinden gelecek turist sayısını da artırmak için çalışmalar yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef1 milyon turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN