Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefe ancak madenle ulaşırız

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan siyasetçisinden, işadamına kadar herkesin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirterek, kentin 2023 hedefine madencilikle ulaşabileceğini vurguladı

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, kentin 2023 hedeflerini 4 ana başlık altında topladı. Bunların hayata geçirilmesi için KATSO olarak ilk hedeflerinin bir maden şehri haline gelmek olduğunu belirten Arslan "Kastamonu'da madencilik konusunda yatırımlar artmaktadır. 2023 için en büyük hedefimiz Kastamonu'nun bir madencilik kenti olmasıdır. Çünkü Kastamonu'da Türkiye'nin en büyük bakır rezervi bulundu. Küre'de bakır madenimiz var hala üretimi devam ediyor. Son olarak Tosya tarafında Hanönü ilçesinde 32 milyon ton rezervli bakır madeni bulundu. Maden işletmecilerinin bölgede yatırım yapmak için girişimleri var. Bakırla birlikte pirit madeni üretimi de gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra krom da kentimizde çıkan madenler arasında. Neden maden şehri diyoruz, çünkü bakır, pirit, krom, boksit ve mermer ocaklarının sayısı 25'i buldu. Çin'e mermer ihraç etmekteyiz. Hammadde olunca maden üretimi konusunda yatırımcılar şehrimize gelmektedir. İnebolu limanına gümrük kurularak hayata geçirilmesi, havaalanının açılması, Ilgaz Dağı Tüneli'nin gelecek yıl açılacak olmasıyla bu madenleri pazarlama ve nakletme işimiz daha kolaylaşacak" diye konuştu.

hizmet sektöründe eksikler vaR
İkinci hedefi turizm alanında gelişmek olarak açıklayana Arslan, özellikle ev pansiyonculuğunu geliştirmek üzerinde hassasiyetle durduklarını sözlerine ekledi. Kastamonu'nun kanyonları, şelaleleri, milli parkları, yeşil ve maviyi buluşturan kumsallarıyla yaz turizmi, Ilgaz Dağı'ndaki kayak tesisleriyle kış turizmi, külliye, türbe, tarihi camileriyle inanç turizmi 7 bin yıllık geçmişi ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla kültür turizminde söz sahibi bir şehir olduğunu da ifade eden Arslan, bu konuda özellikle hizmet sektöründeki bazı eksikliklere dikkat çekti. Bu eksiklerin tamamlanması için ekstra çaba harcadıklarını belirten Başkan Arslan, kenti turistik alanda da 2023 hedefi için hazırlamaya çalıştıklarını söyledi. Üçüncü hedeflerinin ise eğitim alanında olduğunu ifade eden Arslan, Kastamonu'da üniversite öğrenci sayısını 50 binlere çıkarmak olduğunu amaçladıklarını ifade ederek "Şu anda Kastamonu Üniversitesi'nde 8 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksek okul ve 11 meslek yüksekokulu bulunmakta. Bu eğitim kurumlarımızda 17 bin öğrenci eğitim görüyor. Rektörümüz bu öğrenci sayısını 25 binler çıkarmak için çeşitli çalışmalar içinde. KATSO olarak biz de bacasız sanayi olarak adlandırdığımız üniversitemizde eğitim gören öğrenci sayısını 50 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için çeşitli hayırsever iş adamlarımızdan fakülte ve yurt yapmalarını rica ediyoruz. Artık bizim çocuklarımız da kendi şehirlerindeki fakülte ve yüksek okullarda okusunlar" dedi.

tıp fakültesi var ama...

Sağlık alanında atılımlar yapmayı hedeflediklerini söyleyen Arslan "Hacettepe Üniversitesi, Kastamonu'ya bir tıp fakültesi yaptı, ama burada okuyan öğrenciler şu anda Ankara'da eğitim görüyor. Eğitim ve araştırma hastanesinin bir an önce faaliyete geçirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu hastanenin açılmasıyla Kastamonu sağlık konusunda da ileriye gitmiş olacak. KATSO olarak hedefimiz bu hastanenin ve fakültenin hayata geçirilmesini sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefe ancak madenle ulaşırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN