Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kastamonu rekora uçuyor

Yolcu yetersizliği nedeniyle iki kez açılıp kapandıktan sonra geçen temmuz ayında üçüncü kez hizmete sokulan Kastamonu Havaalanı, büyük ilgi görüyor. Vali Bektaş yoğun talep üzerine, haftanın 4 günü yapılan uçuşların 7 güne çıkarıldığını söyledi

Yolcu yetersizliği nedeniyle daha önce 2 kez açılıp kapanan ve geçen temmuz ayında yeniden uçuşlara başlayan Kastamonu Havaalanı, talep patlaması yaşıyor. 3 ay önce açılmasına rağmen talep nedeniyle uçuşlar haftada 4 günden, 7 güne çıkarıldı. Doluluk oranı yüzde 80'leri bulurken, günlük uçuşların 2 veya 3'e çıkarılması planlanıyor. Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, "Kastamonu için havaalanı bizim hayalimizdi. 1959'da havaalanı açılmış, fakat açık tutulamamıştı. 1980'li yıllarda tekrar açılan havaalanı, yeterli yolcu sayısına ulaşamadığı için gene kapandı. Son 3 sene içinde tekrar faaliyete geçilerek, sıfırdan yeniden yapıldı. 2 bin 200 metre pist uzunluğu, 60 metre genişliğinde uluslararası standartlarda son derece modern cihazlarla donatılmış bir terminal binası, kontrol kulesi ve apron yaptık" dedi.

"ULAŞILABİLİR OLDUK"
Vali Bektaş, "Bu bizim 3'üncü denememiz ama bu denememizde başarılı olduk. Açtığımız hafta da 4 uçağımız vardı, şimdi ise haftanın her günü İstanbul'a sefer var. Havaalanımız şehrimize değişik bir atmosfer kattı. Yıllardır Kastamonu'ya gelmek isteyip, gelemeyen yaşlı işadamlarımız gelmeye başladı" dedi. Bektaş şöyle devam etti: "Özel uçaklar inip kalkmaya başladı. Havaalanımız şehrimizin temel sorunu olan yatırımcı ve girişimcilerin gelmesinde ciddi gelişmeler olmasına da etken oldu. Turizm, ahşap sanayi, orman sanayi alanlarında havaalanımız sayesinde ciddi yatırımcıların girişimleri var. Dört büyük kentten para akışının olacağını gözlemliyoruz. İstanbul'dan buraya araçla 5 saatte ulaşmak büyük sorundu. Kastamonu artık ulaşılabilen bir il haline geldi."

2 AYDA 10 BİN YOLCU
Kastamonu Havalimanı, 5 Temmuz 2013'te uçak seferlerine başlanmasına rağmen kısa sürede büyük rağbet gördü. Havalimanı, taşıdığı yolcu sayısıyla Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Gökçeada, Kocaeli Cengiz Topel, Siirt, Sinop, Şırnak Şerafettin Elçi, Tokat ve Uşak havaalanlarını geride bıraktı. DHMİ verilerine göre havalimanında, temmuz ve ağustosta iç hatları 10 bin yolcu kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kastamonu rekora uçuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN