Kazı için ülkesini bile değiştirdi

Almanya'nın Münih Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılarak Türkiye'ye yerleşen Prof. Dr. Latife Summerer, 7 yıldır Pompeipolis Antik Kent'nin kazı başkanlığını yürütüyor

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Arkeologlar tarafından Efes Antik Kenti'nin ve Zeugma'nın benzeri olarak nitelendirilen Pompeipolis Antik Kenti'ndeki kazılar, Taşköprü'deki Zımbıllı Tepesi'nde sürdürülüyor. Bu kazıların başkanlığını ise 7 yıldan beri Alman arkeolog Prof. Dr. Latife Summerer yapıyor. Kazıları daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için iki yıl önce Almanya'nın Münih Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılarak Türkiye'ye yerleşen Summerer, 2006'da Taşköprü Belediyesi'nin daveti üzerine ilçeye geldiğini ifade etti. Summerer, jeofizik uygulamalarla şehrin planını ve aşağı yukarı merkezi binaların yerlerini tespit ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Pompeipolis kazılarını Münih Üniversitesi adına sürdürürken, yaz aylarında gelip araştırmaları yapabiliyorduk. Daha kısa çalışıyorduk. O zaman çalışmaları sağlıklı şekilde yürütemiyorduk ancak burada olmamın, kazıyı daha iyi organize etmem ve Kastamonulu öğrencilerinin gelecekte bu kazıyı sürdürebilmeleri için önemli olduğunu gördük. Bu kazıyı başlattık ama bundan sonra gelecek nesillerde de devam etmesini istiyoruz. Bunun için yeni nesillerin eğitilmesi lazım. Bu da çok kısa zamanda olacak bir şey değil. Uzun yıllar önce bu eğitime başlamak lazım. Bu yeni neslin Taşköprülü, Kastamonulu olması bizim için çok önemli çünkü burası Kastamonu'nun, Taşköprü'nün kültürel mirası. Arzumuz Kastamonu Üniversitesi'nin arkeoloji ve restorasyon konusunda daha fazla üretim sağlaması. Bu nedenle Kastamonu Üniversitesi'ne geçtim."

UZUN SOLUKLU BİR KAZI

Pompeipolis'in, Kuzey Anadolu'nun bilimsel anlamda yürütülen tek kazısı olduğuna dikkati çeken Summerer, uzun soluklu bir kazı projesi yürüttüklerini anlattı. Summerer, kazının yanında, gün yüzüne çıkarılan malzemeleri en iyi yöntemlerle araştırdıklarını dile getirerek, "İleride bu kazı, diğer buluntular için literatürde referans noktası gösterilecek. Bu da tabii hem Kastamonu hem Taşköprü hem de Kuzey Anadolu Bölgesi için çok önemli bir adım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazı için ülkesini bile değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN