Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saklı cennet sizi bekliyor

Doğal güzellikleriyle yaz turizminin parlayan yıldızı haline gelen Kastamonu, kış turizmi için Ilgaz Dağları'na yapılan dev yatırımlarla her mevsimin gözdesi oldu

Kış turizminde özellikle Ankara ya olan yakınlığıyla Ankara halkının dikkatini çeken Ilgaz Dağı'ndaki kayak tesisleri hafta sonu konuklarını ağırlıyor. Resmi ve özel kuruluşlara ait tatil köyü ve konaklama ünitelerinin yanında 800 metre ve 1500 metre uzunluğunda 2 adet pist bulunan tesislerde telesiyej ve teleksi tesisleri de yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor.

KARADENİZ İN EN BÜYÜK SAHİLİ

Karadeniz'e kıyısı olan iller arasında 170 kilometrelik sahil bandıyla ilk sırada yer alan Kastamonu, yaz aylarında da doğal güzellikleriyle büyülüyor. Cide, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerindeki doğal plajları ve liman ve dalış alanları ile deniz tutkunları için her türlü aktiviteye sahip olan Kastamonu, Türkiye'nin en önemli kumsal sahillerine sahip kentlerin başında geliyor. Kış turizmi ve sahillerinin yanında doğal güzellileriyle adeta saklı cennet olan Kastamonu'da çok sayıda kanyon, şelale ve mağara da doğa tutkunlarını bekliyor. En fazla ilgi çeken Valla, Horma Kanyonu, Ilgarin Mağarası ise en fazla turist çeken doğal harikalar arasında yer alıyor.

MİLLİ PARK CENNETİ

Kastamonu'nun her mevsim turist ağırladığını belirten Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, il sınırında 2 adet Milli Park bulunduğunu belirterek, parkların her yıl yüzlerce yerli ve yapancı turisti ağırladığını söylüyor. Ilgaz Dağı Milli Parkı ile Küre Dağları Milli Parkı'nın bu alanda örneği olmadığını belirten Bektaş, "Ilgaz Dağı Milli Parkı merkeze 40 kilometre mesafede bulunuyor. Zengin bitki örtüsü yanında yaban hayvanlarını barındırıyor. Yine Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi ile de kış sporları için önemli bir merkez. Küre Dağları Milli Parkı ise kanyonları, bakir alanları ile görülmesi gereken bir milli park" dedi.

ANIT VE MÜZELER KENTİ
Doğal
güzellikleri, kış turizmi ile 12 ay görülmeye değer zenginlikleriyle dikkat çeken Kastamonu anıtları ve müzeleriyle alternatifler sunuyor. 1997'de etnografya müzesine dönüştürülen Liva Paşa Konağı-Kastamonu Etnografya Müzesi 1879-1881'de Mir Liva Sadık Paşa tarafından haremlik ve selamlıklı olarak yapılan üç katlı binada hizmet verirken, müzede tarihi fotoğraflar, el zanaatlarını yansıtan ahşap el oymacılığı eserleri, dokumacılık, semer ve koşum takımcılığı, baskıcılık, kunduracılık, urgancılık ve bakırcılık koleksiyonları bulunuyor. Türkiye'nin ilk kent tarihi müzesi olarak kurulan Kastamonu Valiliği Kent Tarihi Müzesi ise Kastamonu'nun kentlileşme sürecini anlatıyor.

BURALARI MUTLAKA GÖRÜN
Vala Kanyonu:
Kanyonda 800-1200 metre arasında manzarası doyumsuz yüksek kayalık ve uçurumlar bulunuyor.
Ilgarini Mağarası: Mağara içindeki çok sayıda sarkıt ve dikitler ise ziyaretçileri büyülüyor. Mağarada ayrıca Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait şapel, mezarlar ve sarınçlar da bulunuyor.
Ilıca Şelalesi: Pınarbaşı'na 12 kilometre uzaklıkta şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülüyor.
Horma Kanyonu: İçinden Zarı Çayı geçen yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki kanyon derin kazanlar ve kuyularıyla etkileyici bir doğa harikası olarak ziyaretçilerini karşılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saklı cennet sizi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN