Atık pillerin toplanması için belediyeden destek

Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği, Erzincan da atık pillerin toplanması ve bertaraf edilmesi hakkında bir seminer verdi.

Giriş Tarihi: 6.11.2013 11:30
Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleşen seminere Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Terzioğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özer Hayli, Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Tacettin Paçacı, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) yetkilisi Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, kullanım ömrünü tamamlamış veya fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere atık pil denildiğini söyledi.

Arna, "Evlerimizde veya iş yerlerinde atık hale gelmiş piller cihazlardan çıkartılmalı, kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı ve çöpe atılmamalıdır. Atık piller biriktirilerek, Taşınabilir Pil (TAP) veya belediye tarafından oluşturulan atık pil toplama noktalarına bırakılmalıdır. Böylelikle çevre kirliliği önlenecek ve atık pillerde bulunabilen nikel ve kobalt gibi değerli madenler geri kazanılabilecektir." dedi.

Konu hakkında bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımıcısı Osman Terzioğlu ise çevre konusunda belediyelere büyük görevler düştüğünü, Erzincan Belediyesi olarak çevreci belediye unvanına sahip olduklarını hatırlatarak pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararlar veren cıva, kadmiyum, ve kobalt gibi çeşitli kimyasal maddelerden üretildiğini ve bu pillerin diğer evsel atıklarla birlikte gelişigüzel çöplere atılmasının çevre açısından büyük tehlikelere neden olacağını da ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından en çok atık pil toplayan 3 okul öğrencilerine hediyeler verildi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık pillerin toplanması için belediyeden destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN